Yüksel Fırat, TCDD’nin Kartal’a vurduğu hançeri yazdı

0
1060

Yüksel Fırat, TCDD’nin Kartal’a vurduğu hançeri yazdı. Kartal’ın Sesi gazetesi imtiyaz sahibi, köşe yazarı Yüksel Fırat, Kartallı vatandaşları yakından ilgilendiren “TCDD’nin Sebep Olduğu ve Etrafı Kalaslarla Çevrilerek Yapılan Çöp Mezarlar” başlığıyla gazetesinde bir yazı kaleme alarak önemli noktalara vurgu yaptı.

Yüksel Fırat, köşe yazısında Marmaray’ın Kartal durağının alt tarafının adeta “Çöp mezara” dönüşebileceğinin uyarısında bulunurken, “Vatandaşlar tren yolu altına etrafı kalaslarla çevrilen alanları anlamlandıramıyor.” ifadesine yer verdi.

Yüksel Fırat’ın köşe yazısında dikkat çeken satırbaşları şu şekilde;

 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Kartal’a verilecek bu hizmete dönük hiçbir cevap vermedi. TCDD’nin Kartal’a bu sağır oluşu ilk değildir.TCDD Kartal’ın içinde bir hançer gibi geçen tren rayının yer altında götürülmesine de sağır kaldı.TCDD tren yolunun etrafındaki toprak alnı kaldırmaya da sağır kaldı.TCDD tren yolu etrafına ses panelleri yapılmasına da sağır kaldı.
 • TCDD en son tren yolu altındaki alanlara ilişkin hiçbir adım atmayarak buraların etrafı kalaslarla çevrilerek yapılan çöp mezarlıklara dönüşmesine yol açtı.
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kartal Belediyesi tarafından 9 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda yürütülen Neyzen Tevfik Meydanı’ndaki yenileme çalışmaları bitmek üzere.Yeşil alan olarak 2 bin metrekare ayrılan proje toplam 9 bin metrekare büyüklüğünde bir alanda gerçekleştiriliyor. Hürriyet Caddesi’nin yanı sıra Egemenlik Bulvarı ve Spor Caddesi üzerinde de çalışmalar yürütülüyor.
 • Kartal kültürel ve sanatsal üretim açısından gelişkin bir kenttir. Bu gelişkinliğine rağmen mekânsal sorunlar yaşamaktadır. Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nin tadilata girecek olması bu sorunu daha da büyütecektir. TCDD’ye ait olan bu alanlar Kartal halkının kültürel ve sanatsal faaliyetlerine açıldığı takdirde kente önemli katkılar sunacaktır. Bu alanlar bu haliyle bile birçok etkinlik için kullanılabilir.Kartal Belediyesi ve İBB bu alanların zeminini ve giriş- çıkışını uygun hale getirdiğinde Kartal halkı buraları etkinlikler için kullanacaktır.
 • Akla ilk gelenler olarak bu alanlarda;Sahaflar kitap stantları açabilir,

  İkinci el ürünler sergilenip satılabilir,

  Sanat toplulukları çalışma alanı olarak kullanabilir,

  Sanatsal sokak gösterileri yapılabilir,

  Sokak sanatçıları şarkılarını buralarda söyleyebilir,

  Kuşkusuz Kartallılar bu alanları en güzel ve en etkin biçimde kullanmak için birçok fikir geliştirerek önemli değerler yaratacaktır. Yeter ki, TCDD Kartal’a sağır olmaktan vazgeçsin, Kartal Belediyesi ve İBB bu alanları kullanmaya hazır hale getirsin.

Yüksel Fırat’ın köşe yazısının tamamını okumak için ; https://kartalinsesi.org/tcddnin-sebep-oldugu-ve-etrafi-kalaslarla-cevrilerek-yapilan-cop-mezarlar/

Haber Fotoğrafı: Kartal’ın Sesi Gazetesi