Yeni Tehdit Lassa Virüsü! Lassa Virüsü Nedir?

0
2662

Corana virüsü korku salmaya ve yayılmaya devam ederken yepyeni bir vürüs daha ortaya çıktı. Nijerya’da başlayan salgın sonrası 41 kişi hayatını kaybetti. Bu gelişmeler sonrası vatandaşlar Lassa virüsü hakkında da bilgi almaya çalışıyor ve “Lassa virüsü nedir? Lassa virüsü bulaşıcı mı, tedavisi var mı?” sorularını soruyor.

- Reklam -

Batı Afrika’da görülen akut viral bir hastalıktır. İlk vakalar Nijerya’nın Lassa bölgesinde görüldüğü için bu isim verilmiştir. Etken Arenaviridae ailesine mensup, tek iplikli bir RNA virüsüdür.

Nasıl Bulaşır ?

Lassa Ateşi hayvan kaynaklı bir hastalıktır. Vektörü çok memeli sıçan “Multimammate rat” olarak bilinen Mastomys natalensis’tir. Bu kemirgen bir kez enfekte olduktan sonra uzun bir sure virüsü idrarıyla çıkarır. Mastomys kemirgenleri Batı, Doğu ve Merkez Afrika’da ki savanalarda ve ormanlarda yaygın olarak bulunurlar. Evlerde ve gıda saklanan bodrumlarda kolayca yerleşirler.

Belirtileri Nelerdir?

Lassa Ateşi’nin belirti ve bulguları tipik olarak virüsle temastan 1-3 hafta sonra ortaya çıkar.  Kanamalar( dişetleri, gözler veya burun kanamaları gibi), solunum sıkıntısı, tekrarlayan kusmalar, yüzde ödem, göğüs, sırt, karın ağrısı ve şok gelişebilir. Ensefalit, tremorlar ve işitme kaybı gibi nörolojik problemler de tariflenmiştir.