Yakacıklı Olmasıyla Bilinen, Kalbini Kimseye Kaptırmayan Yemek ” Kağıt Kebabı”

0
1211

İstanbul‘un güzide,şirin, tarihiyle zamana meydan okuyan ilçelerinden biri olan Kartal‘a ait ”İstanbul’un Balkonu” ismiyle nam salmış, oraya özel bir yemek olan Kağıt Kebabı’nın Yakacık‘a ait olduğunu biliyor muydunuz?

Geçmişte Yakacık’ın Ayazma bölgesi’nde bulunan Kağıt Kebabı’nın piştiği fırınlar bugün maalesef yok. Hatta günümüzde Kağıt Kebabı unutulmaya yüz tutmuş yemekler listesine dahi girebilir.

2011 yılında Artun Ünsal tarafından kaleme alınan İstanbul’un Lezzet Eseri kitabında Yakacık Kağıt Kebabından şu satırlarla bahsediyor; ” Eskiler, kuzu kağıt kebabını ya evlerinin bahçesindeki özel fırında hazırlarlar ya da mahallenin ekmek fırınına gönderip pişirtirlerdi. Çocukluğumuzda özellikle, Yakacık’ın kağıt kebabı çok ünlüydü. Buradaki bazı kır lokantaları da kağıt kebabını çok güzel yaparlardı. Günümüz Yakacık’ı, bırakınız kır lokantalarını, bahçeli evleri bile ezip geçen bir betonlaşmanın içinde değil mi? Eski İstanbulluların Yakacık’ı gitti, kebabı kaldı yadigar. Ne var ki, yapımı pratik ve az zaman alan bu güzel kuşbaşı kuzu etinden sebzeli kebabı en azından evinizde denemeye hiçbir mani yok. ”

Haber : Gökhan İlhan