Üsküdar’da 16 Mahallelik Kentsel Dönüşüm İptal Edildi

0
1429

İstanbul’da en önemli gündem maddelerinden birisi de kentsel dönüşüm projeleri. Kentin farklı noktalarında bir bir başlatılan projelere ilişkin çalışmalar devam ederken yeni çalışmalar adına ise hazırlıklar devam ediyor. Hazırlık aşamasında olan yeni proje için ise mahkemeden onay çıkmadı.

- Reklam -

MAHKEMEDEN KENTSEL DÖNÜŞÜM ONAYI ÇIKMASI

Üsküdar‘da yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesine dair son dakika gelişmesi yaşandı. Aralarında Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler gibi mahallelerinde yer aldığı toplam 16 mahalleyi kapsayan proje mahkeme kararı ile durduruldu. 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanan Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı iptal edildi.

Söz konusu plan kapsamında yapılaşmanın yoğun olduğu bölgelerin yeşil alan, sosyal alan, park ve bahçelere çevrilmesi öngörülüyordu. O dönem tartışmalara neden olan proje kapsamında Üsküdar’ın şantiyeye çevreileceği iddiaları gündemde gelmişti. Bu tartışmaların sürdüğü dönemde ise Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi projeye karşı yargı yoluna başvuruda bulundu.

Mahkeme tarafından alınan karar kapsamında konut ağırlıklı imara açılan alanların artmasının, buna karşın kentsel, sosyal donatı alanlarının azaltılmasının Boğaziçi alanındaki koruma-kullanma dengesi adına olumsuz sonuçlar oluşturabileceği bildirildi. İlgili mahkeme kentsel dönüşüm planının şehircilik esasları, planlama teknikleri ve kamu yararı yönünden hukuka uygun olmadığını hükmetti ve iptal etti.

İstanbul 2’nci İdare Mahkemesi tarafından iptal edilen kentsel dönüşüm projesi Kandilli, Kuleli, Küçüksu, Çengelköy, Güzeltepe, Bahçelievler, Mehmet Akif Ersoy, Yavuztürk, Kirazlıtepe, Küplüce, Beylerbeyi, Burhaniye, Ferah, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye mahallelerini kapsıyordu.