Ümit Özdağ’dan Koray Aydın’a Cevap ”Düşmanım Olacak Kadar Değerli Değilsin”

0
541

İYİ Parti‘de yapılan büyük kongrede Meral Akşener yeniden genel başkan seçildi. Akşener’in başkan seçilmesinin ardından yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) ve Merkez Disiplin Kurulu’na (MDK) giren isimler de belli oldu. Bu isimlerin belli olmasının ardından İYİ Parti’de kriz patlak verdi.

- Reklam -

Yeniden seçilen Genel Başkan Meral Akşener’in 100 kişilik anahtar listesinde yer almalarına karşın, Başkanlık Divanı üyeleri Aytun Çıray, Adnan Aydın Sezgin ile Yavuz Temizer’in de aralarında bulunduğu bazı GİK üyeleri kurula giremedi.

Tartışmaların büyümesinin ardından CHP’li eski vekil gazeteci Barış Yarkadaş, bir programda “18 İYİ Paritli vekil birlikte hareket etme kararı verdi. ilk toplantılarını da yaptılar” açıklamasını yaptı.

Tüm bunlar yaşanırken İYİ Partili Ümit Özdağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Koray Aydın‘a tepki gösterdi.

 

Ümit Özdağ “Düşmanım olacak kadar değerli değilsin”

GİK’e girmeyen Özdağ, kendisinin zaten talebi olmadığını belirterek ‘çizikler’ listesinde adının olmasını Koray Aydın’ı hedef göstererek şunları söyledi:

GİK üyesi olmak istemediğimi bilmene rağmen aday listesine yazdırıp sonra çizdirmek için pusu kuran “adama” soruyorum. Bana düşman olduğun kadar PKK’ya, FETÖ’ye. Yunanistan’a vs düşman mısın bilmiyorum ama sen benim düşmanım olacak kadar değerli değilsin”

İYİ Parti iddiaları yalanladı

İYİ Parti yetkilileri, 2. Olağan Kurultayı’nda, GİK üyeliği için delegeye, “oy verilmeyecekler” listesi gönderildiği iddialarını yalanladı.

Parti yetkilileri, bu iddiaları yalanlayarak, “Genel merkez İsmail Koncuk ve Ümit Özdağ’ın listede olmadığını biliyor. Bildikleri halde ‘oy vermeyin’ diye niye söylesinler.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Teşkilat Başkanı Koray Aydın’ın suçlanmasının doğru olmadığı, delegenin takdirine kimsenin karışamayacağı vurgulandı.

Koncuk’un daha önce Adana İl Başkanı’nın görevden alınmaması nedeniyle GİK’ten istifa ettiği, daha sonra aynı kişinin il başkanı seçilmesi için gece gündüz çalıştığı anımsatıldı.

“Partide merkez sağ tasfiye ediliyor” iddialarının da doğru olmadığı vurgulanarak, Adana Milletvekili İsmail Koncuk ile Akşener’in anahtar listesinde yer alan ve GİK’e giremeyen STK Başkanı Yavuz Temizer’in de ülkücü olduğu belirtildi.

“İYİ Parti’de ideolojik kontenjan yok”

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz da merkez sağın “tasfiye edildiği” iddialarını doğru bulmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Salim Ensarioğlu GİK’e seçilen halihazırdaki divan üyemiz. Sayın Demirel’in 4 dönem bakanlığını yapmış bir isim. Genel Başkanımız Demirel’in Başbakanlığı döneminde Doğru Yol teşkilatlarına girmiş. Cumhurbaşkanlığı döneminde de İçişleri Bakanlığı yapmış bir lider. Tasfiye bakış açısı doğru değil. Belli ki delege siyasi bir tarafgirlik üzerinden değil, üreten kolektif düşünen ve hareket hareket eden insanları ödüllendiriyor. Daha önce GİK’te olup, şu anda olmayan isimlerin hiçbiri merkez sağı temsilen GİK’te değiller. İYİ Partililik üzerinden GİK’te bulunuyorlar. İYİ Parti’de ideolojik kontenjan yok.”

GİK, 1 Ekim’de toplanacak

Bu arada kurultayın ardından, 1 Ekim Perşembe günü ilk GİK toplantısının yapılması planlanıyor. GİK toplantısında Başkanlık Divanı belirlenecek.