Tuzla’da Sevgilisiyle Birlikte Eşini Öldüren Kadın Hakim Karşısına Çıktı

0
1053

9 Kasım 2020’de Tuzla’da sevgilisi Cihat Tanoğlu ile birlikte eşini öldüren Zeliha Kaplan hakim karşısına çıktı. Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Zeliha Kaplan, Cihat Tanoğlu ve Mehmet Tanoğlu getirilirken, tutuksuz sanık Zehra Ayşe Gül de duruşmaya katıldı. Diğer tutuksuz sanık Edanur Aydın, duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlanırken, duruşmada maktulün annesi Aysel Kaplan ile maktulün kız kardeşi Öznur Kaplan müşteki sıfatıyla hazır bulundu. Duruşmada taraf avukatları da yer aldı.

- Reklam -

” Özgür Kaplan’la Birgün Önce Tanıştık ”

Sanık Cihat Tanoğlu, maktulün eşi olan sanık Zeliha Kaplan’la aralarında gönül ilişkisi olduğunu öne sürerek maktul Özgür Kaplan’la olaydan bir gün önce tanıştığını belirtti. Olay günü tekrar buluştuklarını dile getiren Cihat Tanoğlu, daha sonra kardeşi Mehmet Tanoğlu’nun yanlarına geldiğini ve sinirlenerek aniden maktule vurduğunu söyledi. Birlikte içki içtiklerini kaydeden sanık, arabayla diğer sanıklar Zeliha Kaplan’ı, Zehra Ayşe Gül ve ilk defa gördüğünü söylediği Edanur Aydın’ı almaya gittiğini dile getirdi.

” Zeliha Demir Sopayı Bana Verdi ”

Cihat Tanoğlu savunmasında “Maktul bizi konuşmak için Aydos Ormanı’na davet etti. Biz de gittik. Zeliha maktulün kendisini görmesini istemiyordu, ben o yüzden kendi kullandığım aracı maktulün olduğu noktadan 20-25 metre geride bıraktım. Aracın dışında Özgür ile sohbet ettik, o esnada bilmediğim bir sebepten ötürü Özgür, muhtemelen çimlerin etkisi ile kayarak yere düştü. Sonra Zeliha elinde bulunan demir bir sopayı bana verdi, bana bu sopayla maktule vurulmasını istediğini söyler gibiydi, Özgür’ün kafasına ve ensesine doğru demir sopayla 2-3 defa vurduğumu hatırlıyorum” dedi.

” 2 – 3 Defa Vurduğumu Hatırlıyorum ”

Sanık Cihat Tanoğlu savunmasını şu şekilde sürdürdü: “Maktulün kapüşonundaki ipi aldık. Zeliha ile birlikte ellerini bağladık. Zeliha yine bana sopayı uzattı, ben de sopayı alarak Özgür’ün omuz kısmına 2-3 kere vurduğumu hatırlıyorum, benim vurduğum sırada Özgür halen yaşıyordu. Zeliha’nın benim elimden sopayı alarak Özgür’e ‘Bu akşam bildiklerinle öleceksin’ diyerek maktule vurduğunu gördüm. Daha sonra Zeliha ve Zehra kendi atletlerini yırtarak Özgür’e ait aracın yanına gittiler, aracı temizlediklerini düşünüyorum. Maktul Özgür’ü ve Özgür’e ait aracı orada bıraktık. Zeliha’nın Özgür’ü öldürmek için öncesinden siyanür ve extacy hapları araştırdığını biliyordum.”

Ara kararını açıklayan mahkeme sanık Zeliha Kaplan, sanık Cihat Tanoğlu ve sanık Mehmet Tanoğlu’nun tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme sanıklar Zehra Ayşe Gül ve Edanur Aydın’ın da tutuklanmasına karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.