Türkiye’de 15 Milyon Psikiyatri Hastası Var

0
10466

Türkiye’de 15 milyon psikiyatri hastası var ve yarısı suç potansiyeli taşıyor. Bunların 750 bini şizofren. Her dört kadından birisi depresyon geçirirken bu oran erkeklerde yüzde 3. Psikiyatrist Arif Verimli, 15 milyon hastanın yarısının suç potansiyeli taşıdığını ve acil tedavi altına alınması gerektiğini belirtti.

Arif Verimli, Türkiye’de 15 milyon psikiyatri hastası olmasına rağmen (her 5 kişiden 1’inin ciddi ve gerçek bir psikiyatrik bozuklukla karşı karşıya) Türkiye’de 1200 civarında uzman psikiyatrist, 9 bin yatak bulunduğunu belirtti. Aşağı yukarı 70 bin kişiye bir psikiyatrist düştüğünü anımsatan Verimli, 10 bin kişiye 1,2 yatak düştüğüne değindi. Verimli AB ülkelerinde ise ortalama 100 hastaya 10 doktor düştüğünü anlattı.

15 milyon psikiyatri hastası arasından 7 milyon 500 bininin suç potansiyeli taşıdığı için acil tedavi altına alınmaları gerektiğini bildiren Verimli , “Ancak bütün yatak sayısı 9 bin olduğuna göre 7 milyon 500 bin kişi bu yataklara nasıl dağıtılacak” diye sordu.

TÜRKİYE’DE 750 BİN KİŞİ ŞİZOFREN

Verimli, toplumlarda şizofreni görülme oranının yüzde 1 olduğunu, artan nüfusla beraber şu an Türkiye’de 750 bin şizofren bulunduğunu kaydetti. Bu hastaların sadece bir kısmı tedavi aldığını, çok büyük bir kısmının ise tedavi edilemediğini dile getiren Verimli, “Hastalık kronikleşmekte, böylece mahallelerde ve köylerde köy delisi, mahalle delisi gibi adlandırılan ve aşağılanan bir kitle oluşmaktadır. Bir kısmı evlerinde bodrumlarda veya ahırlarda ayaklarından bağlanarak yaşatılmaktadır” dedi.