Teoman, Öykü Gürman, Feridun Düzağaç ve Kartal Belediyesi

0
314

Öncelikle hepinize selamlar, ”Masal Festivali’nin Mimarları” isimli ilk yazım sizlerden oldukça beğeni aldı. Okunmak ve fark edilmek güzel efendim.

- Reklam -

Kartallılar ve çevre ilçelerden gelenler inanın Kartal’da festivallere, etkinliklere, kültüre, sanata yetişemiyor. ”Bu ne hız be kardeşim” diyen bile duydum. Geçtiğimiz haftalarda üç gün süren harika bir ”Masal Festivali” birbirinden değerli konuklarıyla Kartal’a hava, renk, marka kattı. Hakikaten de öyle yerel basını bir tarafa koyarsak eğer, ulusal basının oldukça ilgisini çekerken birçok kanal ve radyo kuruluşu haberleri gösterdi, okudu. ”Masal Festivali”ni onlardan duymak ve okumak beni ayrı keyiflendirdi.

”Masal Festivali” bittikten sonra yeni haftaya 26 Ağustos Malazgirt Zaferi ve 30 Ağustos Zafer Bayramı heyecanı ile girdik. Günler geçtikçe bu heyecan gittikçe artmaya başladı. Neden mi? 30 Ağustos, 31 Ağustos ve 1 Eylül’de üç tane güzel konser vardı. Konserleri organize edenler ise Masal Festivali’nin mimarlarıydı. Kartal meydanında Teoman, Öykü Gürman, Feridun Düzağaç, Asetane ve Domane Dersim ile Kartallılar müzik resitali yaşadı.

Bütün konserlerin hepsini izleme imkanı edindim. 30 Ağustos Zafer Bayramı akşamı Teoman sahne aldı. Bana göre çok iyi bir sahne performansı sergiledi (Daha önceleri de canlı izlemiştim.) Hatta o Teoman bir gün öncesinde Türkiye’nin en büyük festivallerinden biri olan Zeytinlik Rock Festivali’nde sahne aldı. Ordan çık Kartal’a gel, sahne’ye çık, 1 saat 30 dakika sahnede kal. kolay iş değil gerçekten. Teoman tüm Kartallılara unutulmaz bir gece yaşattı diyip gelelim 31 Ağustos’a. O akşam ise Öykü Gürman sahne aldı. Ben ise ilk defa dinledim. Çocuklarımız Öykü ablalarını çok seviyorlar, sahne önü çocuklarımızla doldu taştı. Mutlulukları yüzlerine, gözlerinin içine vurmuştu. Işıl ışıldı hepsi. Benim düşüncem ise Öykü Gürman’ın sesi güzel ama onu dinlerken aklıma hep sevgili Şevval Sam geldi. Sevgili Öykü Gürman’a müzik yolculuğunda sonsuz başarılar dilerim.

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle ”Ben kısaca FD” sahne aldı yani Feridun Düzağaç. Hem kendi şarkılarını hemde cover yorumlarak profesyonelliğiyle Kartallıları büyüledi. Çocukları sahne’ye davet etmesi ise harikaydı ve devamında çocuklarla birlikte Barış Manço şarkısı söylenmesi geceye ayrıcalık kattı. Böyle önemli konser ve etkinliklerde Kartal Belediyesi’nin Kartallı müzik gruplarını, sanatçıları unutmaması çok güzel davranıştı.

Şimdi particiliği bir tarafa bırakalım lütfen; bu üç akşam yapılan konserler sahne ve seyirci açısından harikaydı. Her kesimin beğenisiyle izlendi ve güzel bir şekilde yorumlandı. Düşüncem şudur; Kartal’a Kartallılara kültür, sanat çok yakışıyor.

Tüm insanların eğlenmek hakkı olduğu düşünüyorum. İnsanlar hayatın tantanası içinde olmaktan yoruldu. Kültür, sanat hiç bitmesin ve kesilmesin…