Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) Ne Zaman ve Nasıl Emekli Olurum?

0
473

Merhaba merak edilen, en çok sorulan konuları sizler için yazmaya devam ediyorum. Yıllarca sigortalı olarak çalışma hayatında bulunan vatandaşlar SGK’nın belirlediği şartları sağladığında emeklilik hakkını elde etmiş olur. Bu şartlar kişinin ilk sigorta başlangıcının olduğu tarih, dezavantajlı biri durumunun bulunması ve cinsiyetine göre değişkenlik göstermekle beraber temelde sağlanması gereken üç şart bulunuyor:

Sigortalılık Süresi

Sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile emeklilik talebinde bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süre olarak dikkate alınıyor.

Prim Ödeme Gün Sayısı

Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak geçen sürelere ait gün sayısını ifade ediyor.

Yaş

Yaşlılık ve ölüm sigortalarından aylık bağlanmasına ilişkin haklardan yararlanmak için gereken koşullardan biri de “yaş” olup, emeklilik talep edilen tarihten doğum tarihi çıkartılarak tespit ediliyor.

Ayrıca ekteki tablolardan

Emekliliğine ne kadar kaldığını öğrenmek isteyen sigortalılar karmaşık emeklilik hesaplamalarının yanı sıra https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresinden kişisel bilgilerini doldurarak ne zaman emekli olacaklarını öğrenebilirler.

Aşağıdaki tablolardan hizmet, prim ve yaş durumlarına göre emeklilik hesaplarınızı yapabilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) Ne Zaman ve Nasıl Emekli Olurum

Başka bir konuda görüşmek üzere…