Sosyal Güvenlik Kurumunda Unutulan Ödemeler

0
375

Çoğumuz SGK’nın (Sosyal Güvenlik Kurumu) yaptığı bazı ödemeleri unutuyoruz veya çeşitli sebeplerle alamıyoruz. Sizlere hatırlatmakta fayda olduğunu düşündüğüm konuları ele aldım.

Doğum Parası Ödemesi

Doğum parası ödemesini alınan maaş miktarı belirliyor. 2022 yılında en düşük doğum parası, 12 bin 454 lira oldu. Ayrıca çalışmayan kadınlara da doğum yardımı yapılıyor. Bu kapsamda; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.

Cenaze Ödeneği

Cenaze ödeneği tutarı 2022 yılı için 1.250,00 TL olarak uygulanmasına Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karar verilmiştir.

Çeyiz Destek Ödemesi

Evlilik nedeniyle yetim aylıkları kesilecek olan kadınlara devlet tarafından, maaşının 24 katına kadar verilen toplu para olarak tanımlayabiliriz.

Kreş Yardımı

0-5 yaş aralığında bulunan anneler, maddi açıdan zor durumda olan çalışan anneler, dul ve eşinden boşanmış çalışan anneler, eşi ölmüş olan ve çalışmak zorunda olana anneler, geçim sıkıntısı yaşayan babalara olmak üzere belirlenen bu şartlara uyum sağlayan anneler ve babalara 2022 yılında 1.531 TL. (100 Euro) kreş destekleri verilecektir.

SGK YOL ÜCRETİ ÖDEMELERİ 

SGK‘dan yol ücreti alacak hastalara kurum tarafından yol ücreti ödeniyor. Bu yol ücretleri, gidiş ve dönüş olacak şekilde, hastanın yol için harcadığı tutara göre verilir. SGK, sevk edilen kuruma en yakın olan diğer hastanenin mesafesi kadar ödeme yapmaktadır.

Emekli Olamayanlara Toplu Prim Ödemesi

Emekli olabilme koşulları arasında yaş şartı dışında prim yada sigorta şartlarından birinin bulunmaması durumunda aylığa bağlanmaz. Söz konusu durumu vatandaşın talep etmesi halinde ‘üzerine yatırılan primleri toplu olarak geri ödemesine emekli geri ödemesi’ olarak ifade edilir.

Bakıcı Ödemesi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından Avrupa Birliği destekli bakıcı desteğinde 325 euro artı özel gereksinimli çocukların ailesi için de 50 euro fazladan bir yardım sağlıyor. Hamilelik sonrası kadın istihdamını korumak için atılan bu adımla bakıcı ödemesi devlet tarafından sağlanıyor.

Süt Parası Desteği

Süt parası desteği her ayın 8-14 günleri arasında ödemesi yapılır. Doğumun meydana geldiği ayda yapılan başvurularda, bir sonraki ayın 8’i ile 14’ü arasında süt parasının alınması sağlanır. 2022 yılında süt parası 315 TL olarak ödenmeye devam edecektir. Sadece 1 ay (tek sefere mahsus ödenir.)

Eğitim Yardımı

Eğitim ve Öğretim yardımı ödemeleri yılda bir defa olmak üzere, başvuru şartı aranmaksızın 1 Eylül–31 Aralık tarihleri arasında YÖK ve MEB sistemlerinden öğrenim durumu ve seviyesi tespit edilen hak sahiplerine toptan ödeniyor. Yukarıda kısaca bahsetiğim konularla ilgili sizlere bir tavsiye verecek olursam eğer, Sosyal Güvenlik Kurumunda unutulan ödemeler için yetkili birim ve kişilere başvuru yapmanızda fayda olacaktır.