SGK Borçlanma Statülerinin Belirlenmesi ve Borçlanma Süreleri -2

0
336

Bugün bir önceki konumuzun devamı olan SGK borçlanma, geriye götürme, süresi ve statülerini yazı dizisi olarak incelemeye devam ediyoruz. Sigortalı çalışanlar emekli olabilmek için geriye dönük borçlanma yaparak tamamlamaya çalışmaktadırlar. Bugn de askerlik borçlanmasını ele alacağız.

SGK Borçlanma Statülerinin Belirlenmesi ve Borçlanma Süreleri -2

Askerlik Borçlanması Nedir?

Askerlik borçlanması er ve erbaşları kapsayan bir durumdur, ancak yedek subay olanlarda askerlik borçlanmasında bulunabilirler. Sigorta başlama tarihini öne çekmek isteyen çalışanların aşağıdaki koşulları yerine getirmesi gerekir.

Sigortası yapılmadan önce askerlik görevini yerine getirenler sigorta çekme işlemini yapabilirler. Bu kişilerin askerlik borçlanması yaptıklarında sigortalarının başlama günü daha öncesine gelmesi gerekir. Dolayısıyla erken emeklilik ancak bu şekilde mümkün olabilir.

Erken emeklilik avantajından yararlanabilmek için prim günlerinin tam olarak yatırılmış olması da gerekir.

2022 Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi askerlik borçlanması için ödenecek ücret her yıl asgari ücretle birlikte değişmektedir. SGK tarafından yapılan açıklamaya göre aşağıdaki kategoriler için borçlanma asgari ücretin 7,5 katı şeklinde hesaplanır.

  • Doğum borçlanması
  • Yurt dışı borçlanması
  • Askerlik borçlanması

2022 yılı günlük askerlik borçlanması tutarları;

Aşağıda askerlik borçlanması ile ilgili rakamlar belirtilmiştir. Buna göre tutarlar şu şekildedir:

  • Günlük en düşük askerlik borçlanması:        57.43 TL
  • Günlük en yüksek askerlik borçlanması:       429 TL

31 Aralık 2021 tarihine kadar net asgari ücret 2825 TL’ydi dolayısıyla bu durumda günlük olarak bir vatandaşın alması gereken miktar 31 TL’ye denk geliyordu. 2022 yılında asgari ücrete yapılan zamla birlikte bu rakam 4250 TL’nin % 32’si hesaplanarak yeniden prim değeri bulunmuştur. Yani toplamda bu durum da toplu ödemek isteyenler için önemli bir artışın olmasına imkan sağlamıştır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanmasını yapacak olan kişilerin öncelikli olarak askerlik görevlerini yerine getirmiş olmaları gerekir. Bunun dışında askerlik borçlanmasından yararlanmak isteyenler şu şekilde olması gerekir.

  • Silah altında er olarak çalışmak
  • Silah altında erbaş olarak çalışmak
  • Yedek subay okulunda görev almış olmak

Yukarıdaki şartların birini sağlayan erkekler SGK üzerinden ve e-borçlanma bildirimi yapabilmektedir.

Askerlik borçlanması sorgulama işlemi ALO 170 aranarak gerçekleştirilebilir. Telefon hizmetinin dışında internet adresi de bulunmaktadır. www.alo170.gov.tr adresinden giriş yaparak danışmanlarla canlı görüşme yapmanız mümkündür.

ASKERLİK BORÇLANMA BAŞVURULARI E-DEVLET ÜZERİNDEN NASIL YAPILACAK?

E-devlet üzerinden alınan askerlik ve doğum borçlanması başvuruları;

4/a) sigortalıları için 4a Hizmet Borçlanması/Borçlanma İşlemleri/E-devlet üzerinden yapılan başvurular menüsünde,

4/b) sigortalıları için ise Güvence/Borçlanmalar/E-devlet Başvuru Ön Talep Görüntüle menüsünde,

Yapılarak, bu başvurular, sigortalıların talep tarihindeki son statüsüne göre son çalışmanın geçtiği SGK ünitesi tarafından evrak numarası verilerek, borçlanma işlemleri yürürlükteki mevzuata göre sonuçlandırılacak ve sigortalının dosyasında muhafaza edilecektir.

Bu yazı dizisinin 3. bölümünde görüşmek üzere…