Salda Gölünde Yapılaşma Başladı

0
2268

Birgün.net’in yaptığı habere göre, Salda Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi 1/25000 Ölçekli Nazım İmar Planı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.
Burdur Valiliği’nden yapılan açıklamada, çalışmaların Salda Gölü ve çevresinin doğal haliyle korunarak gelecek kuşaklara en iyi şekilde miras bırakılması amacıyla yapıldığı iddia edildi.

- Reklam -

Konuya ilişkin açıklama yapan Salda Gölü Koruma Derneği Başkanı Osman Gazi Şakar, Salda Gölü’ndeki Millet Bahçesi projesinin tam gaz devam ettiğini ve onaylanan imar planıyla çevre köylerinde yapılaşmaya açıldığını belirtti.

Burdur Valiliği’n açıklamasını değerlendiren Şakar, “Açıklama, gölden uzak olan Işıklar, Düden, Niyazlar köyleri ve Karatlı mahallesinde ise bir değişikliğin olmadığını, oralarda özel çevre koruma alanı ilan edilmeden öncesi gibi seyrek kırsal yerleşime uygun yapıların yapılabileceğini anlatıyor. Gölü gören Salda, Doğanbaba köyleri ve Kayadibi mahallesi ise onlardan ayrılıyor. Otel, motel, pansiyon vb. yapıların Salda, Doğanbaba köyleri ile Kayadibi mahallesinde yapılacağını anlatıyor” dedi.

“Dertleri Salda’yı nasıl koruruz değil, nasıl kullanırız” diyen CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç da imar planına tepki gösterdi. Öztunç, “Salda Gölünün korunabilmesi için, kitle turizminden uzak tutulması gerekiyor. Oysa mevcut planlar bu alanın daha fazla yapılaşmasına yönelik. Salda Gölünün kaldıramayacağı bir kirliliğe ve tahribata davetiye çıkarmaktan başka bir anlamı yok” dedi.