Pandemi Döneminde Sağlıklı Beslenme Önerileri

0
573

Tüm dünyayı saran koronavirüsü insanlarda panik havası yaşanırken, pandemi döneminde beslenme önerilerini Diyetisyen  Aydan Tuğçe Dal anlattı.

- Reklam -

Bağışıklığı neler güçlendirir; ne yapmak lazım?

Herkesin kalori ihtiyacı yaş, cinsiyet, kilo vb. faktörlere bağlı olarak değişir. Öncelikle yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Gereğinden fazla tüketmek de; gereğinden aşırı az tüketmek de zararlıdır. Bir diğer önemli konu ise besin seçimi. Bu süreçte; özellikle makarna ve ekmek gibi basit karbonhidratlara fazla yüklenmek doğru değildir. Bunlar yerine; zeytinyağı, sebze, çiğ yağlı tohum, meyve gibi vitamin ve mineral dengesi sağlamak açısından sağlıklı besin öğeleri tercih edilebilir. Bu dönem için üstünde özellikle durulan bazı besin öğelerinden de bahsetmek istiyorum.

1)    Probiotikler: Kısaca; barsaklarımızdaki yararlı bakterilerdir; antibiotik kullanımı vb. durumlara bağlı olarak sayıları azalabilir. Bu durum da sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Sayılarını artırmak için takviye kullanılabilir ve besinlerden de kefir, yoğurt, turşu vb. tercih edilebilir. Bu besinlerin ev yapımı olması da önemlidir.

2)    Lifler: Besinlerin insan vücudunun sindiremediği ve kan dolaşımına katılamayan kısımlarına verilen addır. Lifler, kompleks karbonhidratlardır ve bağırsak sağlığının korunmasında büyük önem taşımaktadır. Bu özellikleri ile de mideyi geç terk ettikleri için tok tutarlar. Lifin az alınması durumunda özellikle kabızlık problemleri sıkça görülebilmektedir. Bununla birlikte lifler bizleri birçok hastalıktan korumaktadır. Kaynakları; sert kabuklu meyveler, yulaf, kuru baklagiller ve bazı sebzelerdir.

3)    Çinko: Çinko eksikliği bir insanı hastalıklara daha duyarlı hale getirebilir. Çinkonun faydalarından yararlanmak için sadece küçük bir miktar bir çinko alımı gereklidir. Günlük alınması gereken çinko miktarı (RDA) kadınlar için 8 miligram, erkekler içim ise 11 miligramdır. Başlıca kaynakları; fasulye, kırmızı et, kuruyemiş, balık ve diğer deniz ürünleri, tam tahıllı gevrekler ve süt ürünleridir. 

4)    C vitamini: Enfeksiyonlardan korunmada önemli bir rol oynayan bu vitamin; günlük alınmalıdır çünkü fazlası vücutta depolanamaz. Hemen hemen her koyu yeşil yapraklı sebze ve turunçgillerde bol miktarda bulunur.

5)    Selenyum: Bu dönemde hem korku hem evde kalmak zorunda olmak; stresimizi artırıyor. Oksidatif strese iyi gelen selenyum aynı zamanda depresyon tedavilerinde de öneriliyor. Brokoli, sarımsak, ceviz, balıklarda bulunmaktadır.

 Son olarak şu uyarıları yapmak istiyorum; tüm öneriler normal; kronik bir rahatsızlığı olmayan bireyler üzerinden konuşulmuştur.

Kullandığınız ilaçlar, rahatsızlık durumuna bağlı olarak, normalde faydalı dediğimiz besinlerin özel durumlara bağlı olarak bazen önerilmez.

Bir besinin faydalı olması; fazlasının da iyi olduğu anlamına gelmez.

Porsiyonları abartmamak gerekir.

Her dönem olduğu gibi bu dönem de su tüketimine dikkat etmeliyiz.