Nalan Çelik’le ”Kartal Öyküleri” Kitabını Konuştuk.

0
454

Yaramaz çocuk bir ilçe oluverir adı Kartal olan. Cengiz Aytmatov’un Öğretmen Duyşen’inin öğrencisi Altınay’ın sorduğu bir sorudur; ” Bizim için değerli anılar taşıyan yerlerde ayak izlerimiz niye silinir? Niye Kalmaz?” Kartal Öyküleri kitabı, Nalan Çelik’in yazısından…

- Reklam -

”Kartal Öyküleri” On beş yazarın bir araya geldiği, Nalan Çelik’in hazırladığı bir de öyküsü bulunan bu değerli eseri kartalyasam.com olarak siz kitapseverler ve Kartallılar için konuştuk.

-Merhaba Sayın Nalan Çelik kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Nalan Çelik; Düzce doğumlu bir Çerkesim. Ailem daha sonra göçlerden göç ederek Pendik’e yerleşmiş. On sekiz yıl Pendik’te yaşadım. İlk ve ortaokulu Pendik’te bitirdim. Daha sonra Kadıköy Ticaret Lisesinden mezun oldum. 1994 yılından beri Kartal, Uğur Mumcu mahallesinde yaşıyorum.

-Yazmaya nasıl başladınız?

N. Ç. ; Çocukluğumda günlük tutuyordum. Okuma merakım hep vardı, soluksuz kitap okuyan biriydim. Kitaplarla besledim. Yazmaya geç başladım. Beyoğlu’nda bulunan İnsancıl Atölyesi’nde çalışmalara katıldım. On bir yıl boyunca okuma teknikleriyle beraber mitoloji, felsefe, estetik, roman-öykü çözümlemesi derslerine katıldım, daha sonra öğrendiklerimden yola çıkarak ilk şiir kitabımı çıkardım. Atölyeler yalnızca yol gösterir, sistemin yolunu kaybettirdiklerine, gerisi sizin arayışınız, hazırda bekleyen yaratım gizil gücünüze kalmış.

-Şimdiye kadar kaç kitabınız yayınlandı?

N. Ç. ; On dört kitabım yayınlandı. Ağırlıklı olarak şiir kitapları, dört inceleme, iki de kolektif kitaplar; (Kartal Öyküleri-Kaynana Şekeri-15 Haziran ‘Kaynanalar Günü’ne adanmış on sekiz yazar kadından öyküler)

-Kartal Öyküleri kitabını nasıl bir araya getirdiniz?

N. Ç. ; Sanat en çok meraktan, epeyce sıkıntıdan doğar. O sıkıntıyla Kartal’da yazar arkadaşlarımla otururken ‘Kartal Öyküleri kitabımız olsa, öyküler yazsak’ dedim. Arkadaşlarım da konuyu ilginç buldular. Kitabın içeriğinde on beş öykü, bir de karikatür var, karikatürü Kartal’da yaşayan şair Hüseyin Aslan çizdi. On beş yazarın beşi Kartallı, öbür yazarlarınsa bir şekilde Kartal’a yolu düşmüş ya da kurgulamış arkadaşımızla beraber kitap oluştu. Kitapta Kartal’a ait tarihi fotoğraflar var. Fotoğrafları tarihçe ve hikâyelerini bilen Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar Bey verdi.

Adem Uçar Bey fotoğrafları verirken fotoğraf anlarını yaşıyormuş gibi anlattı. Hatta Adem Bey’e şunu dedim ”Keşke ben bu tarihi fotoğrafları sizden dinledikten sonra öykümü yazsaydım” Gülümsedi…

-Kartal Öyküleri kitabı on beş yazardan oluşuyor, yazarlara nasıl ulaştınız?

N. Ç. ; Süreç içersinde arkadaş çevresi genişliyor. Yazmak, ulaşmak, okuyarak tanımak milimetrik bir mücadele. Bir de ben Türkiye Yazarlar Sendikası 2. Başkanıyım bu vesileyle de yazarlara ulaşma olanağı buldum. Aslında on beş yazardan çok daha fazla yazara ulaştım. Arkadaşlarımızdan kimisinin sağlık problemleri, kimisinin iş yoğunluğu vardı. Elbette daha sonra özenenler oldu. ‘Keşke çalışmanızda biz de olsaydık’ dedikleri oldu. Gülüyor…

-Kartal Öyküleri kitabı Mart 2019 yılında kitapseverler ve Kartallılarla buluştu. Bu süre İçinde kaç defa imza günü, söyleşi düzenlendi?

N. Ç. ; İmza günümüz Kartal’da bir kafede oldu. Yani bir kez. İmza gününe komşularım, ilk kez geldi, hatta merakla en öne oturdular ikişer kitap imzalattılar. İmza gününe gelenlerin söyledikleri şuydu ”Bu kitap sayesinde bizi tekrar geçmişe götürdünüz” Kitaba ilgi oldukça güzeldi. Bunun dışında ilk defa kitapla ilgili kartalyasam.com ile söyleşi yapıyorum.

-Kartal Öyküleri kitabı Türkiye’de yazılan ilk semt kitabı olma özelliğini taşıyor, Bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? 

N. Ç. ; Evet, araştırmalarıma göre ‘Kartal Öyküleri’ kitabı Türkiye’de yayımlanan ilk semt kitabıdır. Bunun dışında 2010 yılında Heyemola Yayıncılık tarafından basılan Rozerin Doğan’a ait ”Kanatları Ada Süslü Kartal” isimli bir anı kitabı bulunmaktadır. 2017’de Engin Günay’a ait ”Kartalimeni” adlı bir roman çalışması bulunmaktadır. Ayrıca; Engin Günay ”Kartal Öyküleri” kitabına bir öyküyle destek vermiştir.

-kartalyasam.com okurlarına ve takipçilerine ne söylemek istersiniz?

N. Ç. ; Çok çok okusunlar, çok dolaşsınlar, her yeri temaşa ederek dolaşsınlar, Kartal’daki ya da çevrelerindeki bir duvar yazısını, bir sokak adını okusunlar, eski bir yapıya baksınlar, insanların hallerini takip etsinler. Çünkü semt bazen mekânı, bazen mekân insanın oturuşu, giyimi, mimikleri, ses tonunu belirliyor, konuşma içeriklerini de. Daha iyi okur olurlar, daha iyi insan. Hiç bir şeye zarar vermemeye çalışan bitmeyen bir öğrencilikle yaşarlar, zarar verenleri uyaran, direnen.

Bilgi; ”Kartal Öyküleri” kitabına internet kitap satış sitelerinden sahip olabilirsiniz.