Koronavirüsüne Karşı Hayatın Normalleşme Takvimi Gündemde

0
598

Koronavirüsüne karşı, hayatın normalleşmesi kapsamında 16 Bakanlığın ayrı ayrı yürüttüğü çalışmalarda 100 günlük icraat programına benzer şekilde ülke geneline, sektörlere ve illere yönelik yol haritasını içerecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı planın tüm uygulama aşamaları takvime bağlanacak. Bu dönemde öncelik ekonomiye, ticarete, turizme ve gıdaya verilecek.

- Reklam -
Bayramın 1.günü Yasak Gündemde

24 Mayıs Pazar gününe denk gelen Ramazan Bayramı’nın birinci günü 31 şehirde sokağa çıkma yasağının sürmesi formülünün ağırlık kazandığı belirtiliyor.

AVM’lerde Ortak Alanlar Hizmet vermeyecek

AVM’ler açılsa dahi “yemek katı, sinema salonları, eğlence alanları, spor merkezleri ve çocuk oyun alanları” gibi kalabalık ortak kullanım alanları ilk etapta hizmet vermeyecek.

Kafe-Kuaför : Belirli Saatlerde ve Mesafeli 

Koronavirüs salgınının seyrine göre restoran, kafe, berber, kuaför gibi yerlerin belli saatlerde, dönüşümlü olarak, sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına uygun şekilde açılması da konuşulan seçenekler arasında bulunuyor.

Otobüs ve Tren Seferleri de Kademeli Olarak Başlatılacak

Şehirlerarası otobüs ve tren seferleri de kademeli olarak başlatılacak. Yurtiçi uçuşların ise bayramdan sonra dar kapsamlı başlatılması yurtdışı uçuşların ise belirli bir süre daha yapılmaması öngörülüyor.