” Korkut ” Kitabı Kartal’da Kitapseverlere Tanıtıldı ( Röportaj )

0
664

Kartallı Araştırmacı – Yazar Dursun Can Eyüpoğlu tarafından kaleme alınan, kaynakların eşlik ettiği ” Dede Korkut Hikayeleri”nin tarihi bağlarını,kahramanların tarihi kişiliklerini, Dede Korkut‘un tüm yaşamını bir bütün olarak ele alan ” Korkut ” kitabı Hasan Ali Yücel Kültür Merkezinde kitapseverlerle buluştu.

İlginin yoğun olduğu tanıtımda, ” Korkut ” kitabı araştırmacıların, yazarların, kitapseverlerin konuyla ilgilenen herkesin kütüphanelerindeki boşluğunu kapatacak gibi gözüküyor.

Kartalyasam.com olarak, araştırmacı – yazar Dursun Can Eyüpoğlu’na değerli çalışması ”Korkut ” kitabı ile ilgili sorularımızı yönelttik.

Kartalyasam.com : Araştırmacı – Yazar Dursun Can Eyüpoğlu kimdir? Kendinizden bahsedebilir misiniz? 

Dursun Can Eyüpoğlu : Ben 38 yaşındayım. 38  yıldır Kartal merkezde yaşıyorum. Kartal’da kültür ve sanat adına çok güzel etkinlikler oluyor ve sık sık yakından takip ediyorum. Kartal Belediyesi‘nin de katkılarıyla bugün ” Korkut ” kitabının tanıtım etkinliğinde okurlarımızla, dostlarımızla biraraya geldik.

Kartalyasam.com : Türk Tarihi ve Edebiyatı bir hevesmiydi, merakmıydı sizin için yoksa Türk Tarihi üzerine tez çalışmalarımı yaptınız veya Orta Asya’yı ziyaret edip oralardan mı? etkilendiniz. Bizlere açıklayabilir misiniz? 

Dursun Can Eyüpoğlu : Çocukluktan beri ben Türk tarihine ve Türk halk edebiyatına özellikle Türk destanlarına ilgi duyan biriyim. Ayrıca daha önceki işlerim gereği birçok kez Orta Asya’da özellikle Kazakistan’a da sık sık gidip geldim. Orta Asya coğrafyasına, Orta Asya tarihine, eski Türk tarihine küçüklüğümden beri severek, ilgiyle okuyarak, takip ederek ve imkan oldukça da yazarak bu alanda birşeyler yapmaya çalıştım. İlk kitabım ” Korkut”u da alt yapısıyla birlikte uzun araştırmalar sonucu 7 , 8 yılda yazdım. Türk halk edebiyatı, Türk Destanlarıyla ilgili ”Dede Korkut Hikayeleri”nin tarihiyle, kişileriyle ve Korkut Ata’nın tarihi destani kişiliğiyle ilgili bir kitap olarak, uzun yıllara dayanan emek sonucu yıllarımızı vererek güzel bir eser ortaya koymaya çalıştım. Kitaplar hep ilgiyle oluyor, istekle oluyor, sevmesiyle oluyor. Dolasıyla bende küçüklüğümden gelen bir ilgi diyebilirim.

Kartalyasam.com :‘ Korkut ” kitabını yazarken Mehmet Fuad Köprülü’den etkilendiniz mi? ” Dede Korkut ” ile ilgili bir sözü vardır ” “Türk edebiyatının tamamı terazinin bir kefesine, Dede Korkut Hikâyeleri ise diğer kefesine konulursa Dede Korkut ağır basar. ” der. Düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 

Dursun Can Eyüpoğlu : Mehmet Fuad Köprülü değer verdiğimiz bir büyüğümüz ve bu Fuad Köprülü’nün çok güzel bir sözü gerçekten ” Dede Korkut ” ile ilgili birçok kitaplarda, eserlerde hatta bazen arka sayfaların kapaklarında bile görebileceğiniz önemli bir sözdür bu söz ve ”Dede Korkut’un önemini çok güzel bir şekilde ortaya ortaya koyuyor. Tabi ” Dede Korkut ” gibi önemli bir konu üzerinde çalışmakta ve benim ” Dede Korkut ” gibi eserler vermemde önemli bir etken oldu. Yani ”Dede Korkut’un önemi ortaya koyan bir çok söz var zaten bunların bir çoğunuda kitabımda yer verdim. Mesela geçmiş dönemlerde Ali Şir Nevai mesela ” Dede Korkut’u Türk Dünyası’ndaki en ünlü kişi olarak onu tanımayan kimsenin olmadığını söyleyen sözü ve bu alandaki önemli kişilerin Orhan Şaik Gökyay olsun, Pertev Naili Boratav olsun, Fuad Köprülü olsun, Ahmet Bican Ercilasun olsun, Sadık Tural olsun. ” Dede Korkut ile ilgili sözler söylemiş ve araştırmalar yapmışlardır. Tüm bunlarda beni etkiledi, beni mutlu ediyor.

Kartalyasam.com :  ” Korkut ” kitabınız dışında başka araştırma, kitap çalışmalarınız olacak mı ? Bizimle paylaşabilir misiniz? 

Dursun Can Eyüpoğlu : ” Korkut ” kitabım ilk çalışmam ve çok hacimli bir kitap hatta bir bölümünü yayımlama maliyetleri, başka faktörler nedeniyle ve okurlarımızı düşünerek, kitabım şuanda 816 sayfalık bir kitap 850,900 sayfadan sonra cilt tutmasıda sorun olabiliyor. bu gibi nedenlerden dolayı aslında içerisindeki bir çok bölümü çıkardım. Önümüzdeki yıl büyük ihtimalle ” Dede Korkut Yaşamı ” ismiyle yeni bir kitabım çıkacak. Ayrıca, ” Köroğlu ” üzerine de çalışıyorum. ” Köroğlu destanı, tarihi üzerine çalışıyorum. ” Köroğlu ” üzerine araştırmalar yapıyorum. ” Oğuznameler ” üzerine araştırmalarım var. Eski Türk tarihi ve Türk halk edebiyatı üzerine araştırmalar yapıyorum. Dolayısıyla yeni kitaplarımda yolda.

Kartalyasam.com : ” Korkut ” kitabınız araştırmacılar ve yazarlar, edebiyatçılar v.d. tarafından kaynak olarak kullanılabilecek bir çalışmamıdır? 

Dursun Can Eyüpoğlu : ” Korkut ” kitabının en önemli özelliklerinden bir tanesi şuana kadar ”Dede Korkut ” ile ilgili kimler araştırmalar yapmışsa, sadece Türkiye olarak değil, Türk Dünyası ve tüm Dünya’da önemli araştırmacıların hepsinin görüşlerine yer verilmiş bir eserdir. Kitabın içerisinde ” Dede Korkut ” ile ilgili araştırmalar, çalışmalar biraraya getirilmiştir. Bunlardan faydalanılmıştır ve kendi tespitlerimizide katarak güzel bir eser ortaya koyduk. Dolayısıyla bir çok bir çok yerde kaynak olarak kullanılacağını umuyorum. Değerli bir eser, güzelde ilgi var, birçok insan çok değerli birçok araştırmacı da kendileriyle iletişimde kurdum. Sağ olsunlar güzel görüşlerinide ilettiler kitabımla ilgili bu bakımdan birçok yerde kaynak olarak kullanılabilir.

Kartalyasam.com : ” Korkut ” kitabına sahip olmak isteyenler nerelerden edinebilirler? 

Dursun Can Eyüpoğlu : ” Korkut ” kitabına internet ve kitapevleri olmak üzere 70 ‘den fazla internet kitap satış mağazalarında ve kitap mağazalarından sahip olabilirler.

Kartalyasam.com : Dursun Can Eyüpoğlu Bey son olarak eklemek ve söylemek istediğiniz bir konu var mı? 

Dursun Can Eyüpoğlu : Kültür, sanat’a kitaplara, kitabıma, Türk halk edebiyatına vermiş olduğunuz destekten, göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı Kartalyasam.com‘a çok teşekkür ederim.