Kazakistanlı Gazeteciler Kartal’a Hayran Oldular

0
312

Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Kartal’ı ziyaret etti. Kartal Gazeteciler Derneği adına Alaattin Böke, Nuray Yılmaz, İstanbul Avrasya Gazteciler Derneği temsilcileri 3. Havalimanında Kazakistanlı gazetecileri karşıladılar.

- Reklam -

Karşılamanın ardından İstanbul’un turizm açısından önem taşıyan Ayasofya Camii, Yerebatan sarnıcı ve Sultanahmet’in çevresi misafirlere tanıtıldı. Gezi’nin ardından Kartal’a haraket eden heyet’in ilk durağı Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel oldu.

Başkan Gökhan Yüksel ” Bugün Ayakta Durabilen Basın Grubu Çok Sınırlı”

Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı yanısıra Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı M. Selim Akdoğan ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Genel sekreter yardımcısı Murat Altun, İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Yönetim Kurulu üyeleri, Başkan Gökhan Yüksel’i ziyaret edenlerin arasındaydı.

Başkan Gökhan Yüksel gazeteci dernek yetkililerine şu konuşmayı yaptı : ”Basın yayın, gazetecilik mesleğinin yaşadığı zorluklardan elbetteki bahsediliyor. Yerel yönetimlerin bu konuya kayıtsız kalmamasıda önemli ve değerli. Zorlaşan meslek grubu, bugün ayakta kalabilen basın grubu, basın mensubu çok sınırlı tabi yerel medya’yı biraz daha ayırt ediyorum. Gündem de olan medya kuruluşlarından bahsetmiyorum taraflı yada tarafsız yayınlar bazen bizi üzüyor. Yerel medya ve yerel basın kendi bulunduğu ilin ilçe’nin olan güzellikleri, bazen eksiklikleri gösterebiliyor, hatırlatabiliyor bu anlamda kıymetli. Biz de Kartal’daki arkadaşlarımızla iletişim anlamında iletişim kanallarını hep açık tutmaya çalışıyoruz. Onlarla diyalog halinde olmaya çalışıyoruz. Yerel medya aslında ne kadar güçlenirse inanıyorum doğru bilgiler aşağıdan yukarıya doğru çıkacaktır. Burada nitelikte çok önemli o meslek grubunun içersindeki liyakat, eğitim birde alaylı diye tabir ettiğimiz süreçler var bunların herbirini harmalayan arkadaşlarımızın sayısı arttıkça kalite’de artacaktır.” dedi

Başkan Gökhan Yüksel’e ” Çapan” Hediye Edildi

Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Jayamergen tarafından, Başkan Gökhan Yüksel’e Kazakistan yerel kıyafeti olan Çapan hediye edildi. Başkan Gökhan Yüksel bu güzel süprize hitaben Naziya Jayamergen’e Kartal heykeli hediye etti.

Ziyaretin ardından Kazakistanlı gazeteciler, Kartal meydanında bulunan Srebrenitsa soykırım anıtı’nı ziyaret ettiler. Srebrenitsa soykırımı hakkında bilgi alan heyet daha sonra Kartal turizmi açısından önemli bir yere sahip olan Dragos kalıntılarına hareket ettiler. Dragos kalıntıları hakkında Kartal Belediye Başkan yardımcısı Adem Uçar tarafından Kazakistanlı gazetecilere Dragos Kalıntıları’nın bulunuş sürecinden, Arkeoljik alan hakkındaki konulara, kalıntıların tarihi hakkında bilgi verdi.

Kazakistanlı Gazeteciler Masal Müzesi’ne Hayran Kaldılar

Dragos Kalıntıları ziyareti’nin ardından geçen yıl 148 bin kişi tarafından ziyaret edilen Masal müzesi Kazakistanlı gazatecilerin bir sonraki durağıydı. Müze’nin oluşum aşaması Kartal Belediye Başkan yardımcısı Adem Uçar tarafından misafirlere A’dan Z’ye bilgi verildi. La Fonten masallarından, Dede Korkut Hikayelerine, Don Kişot’tan, Harry Potter’a kadar olan müze bölümleri gazetecilere tek tek anlatıldı. Masal Müzesi gezisi sırasında hayranlıklarını gizleyemeyen Kazakistanlı gazeteciler bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmediler.

Kartal’ın Kanatları olan Adalara Karşı Akşam Yemeği

Masal müzesi ziyareti sonrası,”İstanbul’un Balkonu Yakacık”ta ”Kartal’ın kanatları olan Adalara karşı akşam yemeğinde buluşuldu.

Ayazma Çınaraltı restaurant’ında güzel dilekler eşliğinde gerçekleşen akşam yemeğine Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı ile beraber, Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı M. Selim Akdoğan ve yönetim kurulu üyeleri, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Genel sekreter yardımcısı Murat Altun, İstanbul Avrasya Gazteciler Derneği Başkanı Oğuzhan Bayrak ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar, Kartal Belediyesi  Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Güler katıldı.

Kartal Gazeteciler Derneği, Kazakistanlı Gazetecilere Plaket Verdi

Birlik, beraberlik mesajlarıyla geçen yemek’te Kartal Gazeteciler Derneği Başkanı M. Selim Akdoğan günün anlam ve önemine hitaben şu konuşmayı yaptı : Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Sayın Yılmaz Karaca, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Sayın Naziya Jayamergen, Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Adem Uçar İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı Oğuzhan Bayrak’a bu programa katıldıkları için teşekkür ederim. Biz beraber bir etkimlik düşündük. Kartal Belediyesi’nin bize tanıdığı imkanlardan dolayı teşekkür ediyorum. Biz de Kartal Gazeteciler Derneği olarak, Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı’na derneğimiz adına bir plaket sunmak istiyoruz. Plaketimizi Kartal Belediye Başkan Yardımcısı sayın Adem Uçar’la beraber sunmak istiyoruz” diyerek plaketi Kazakistanlı gazeteciler adına Naziya Jayamergen’e takdim ettiler.

Plaketi kabul eden Naziya Jayamergen günün anlam ve önemini belirten şu konuşmayı yaptı; ”Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı adıan hepinize çok teşekkür ediyorum. Kazakistan’daki tüm Kazak gazeteciler adına çok teşekkür ediyorum. Aradaki kardeşlik, dostluk adına çok mutluyuz, çok sevinçliyiz. Bu buluşmamız ilk ama son değil eminim. Bundan sonra da güzel projelerimiz olacak hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Naziya Jayamergen’in konuşmasının ardından Kartal Belediye Başkan yardımcısı Adem Uçar konuşma yaptı. İşte o konuşma ; Bende öncelikle bu organizasyonda emeği geçen tüm gazeteci derneklerine, basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Öncelikle Kartal Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel’in sizlere çok selam söylediklerini iletmek isterim. Gün içerisinde sizleri ağırlama fırsatı buldu ama bu akşam ki organizasyonda aramızda olamadı. Kardeş ülkemiz olan Kazakistan’dan gelen basın mensubu dostlarımıza tekrar hoş geldiniz diyorum. Herşey için hepinize çok teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.” dedikten sonra söz Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca’ya verildi. Yılmaz Karaca şunları söyledi: Değerli Başkanlarım, meslektaşlarım Türkiye Gazeteciler Federasyonu mensupları gerek yurt içinde gerek yurt dışında Türkiye Gazeteciler Federasyonu için önemli olan Türk Dünyası’ndaki kardeşlerimizle birlikte programalr yapmamız bize en büyük mutluluğu veriyor. Bugün gerek Kartal Gazeteciler Derneği gerek İstanbul Avrasya Gazeteciler Derneği’nin böyle bir organizasyon yapması gerçekten çok sevindirici bir olay bu konuya Kartal Belediyesi’nin destek vermesinden dolayı ben teşekkür ediyorum. Bu tür programlarımız devam edecek. Hepinize katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. ” dedi.