kartalyasam.com’a Srebrenitsa Soykırımı İçin Kim Ne Konuştu ?

0
318

2. Dünya savaşından sonra Avrupa’nın göbeğinde Srebrenitsa soykırımı olarak tarihe geçen bu acı olay için dün Kartal meydanında 19:30’dan itibaren anma törenleri gerçekleşti. Anma törenine katılanlardan arasında yerlerini alan Saadet Partisi İstanbul Milltevekili Cihangir İslam‘a, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş‘a, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu‘na, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’ya, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel‘e, İYİ Parti Kartal İlçe Burak Tok‘a, Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı ve CHP Kartal İlçe Meclis Üyesi Olcay Özgön‘e Bosna Sancağı Anadolu Yakası Derneği Başkanı Erdoğan Erden‘e, İYİ Parti Kartal İlçe Meclis üyesi Mukkader Gürcan‘a kartalyasam.com olarak Srebrenitsa katliamı hakkındaki düşüncelerini sizler için sorduk.

- Reklam -

Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam: ”Srebrenitsa katliamı Bosna Savaşı daha doğrusu Sırp saldırganlığının Büyük Sırbistan idealinin etrafa saçtığı dehşetin 6 korumalı alandan bir tanesi olan Srebrenitsa şehrinin Sırpların Birleşmiş Milletler‘in iş birliğinde ve bütün Avrupa’nın gözetiminde katliamın yapıldığı bir bölge. Olayın birkaç boyutu var Holokost’tan sonra 20. yüzyılın sonunda, 21. yüzyıla girerken biz Avrupa’nın ortasında böyle bir katliam yaşadık. Avrupa artık İstanbul ve Çanakkale boğazında değil Srebrenitsa’da bitiyor. İkinci olarak gün yüzüne çıktı ki artık Boşnak katliamı, ister başka kavimin, milletin, topluluğun, dinin, mezhebin aklınıza ne geliyorsa katliamı bütün insanların bir arada olmasıyla karşı koyulması gereken ve hepsinin sadece Srebrenitsa’nın değil onunla birlikte hepsinin lanetlendiği birgün olmasını temenni ediyorum” dedi.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş: ”Her şeyden önce o katliamda yaşamını yitiren insanları saygıyla anmak gerekiyor. Bence son derece önemli bir soykırım bir kere Dünya’da herkesin soykırım konusunda ortaklaşması bile başlı başına kıymetini gösteriyor. Tabi 21. yüzyılın hemen eşiğinde Avrupa’nın göbeğinde diyelim, böylesine soykırımın yaşanmış olması hepimiz açısından ders alınması, utanılması gereken bir durum. Ben birkaç noktaya özelikle Srebrenitsa üzerine vurgulamak istiyorum; bir tanesi katliamı gerçekleştirenleri Sırp faşistleri olarak değerlendiriyorum. Bu önemli bir ayrım. Biz  Boşnaklar olarak da söylüyorum. Sosyalistler açısında söyleyeyim. Herhangi bir ulusu herhangi bir halkı kendimize düşman görmeyiz. Her ulusun içerisinde faşistler, ırkçılar vardır, halk düşmanları vardır ve Srebrenitsa bunun örneklerinden bir tanesidir. Bir önemli tarafı da sadece Sırp faşistlerinin gerçekleştirdiği bir soykırım değil, bir katliam değil aynı zamanda uluslararası Emperyalist güçlerin desteğinde, gözetiminde yönlendirilmesiyle gerçekleştirilmiş bir katliam olduğu da vurgulanmak durumunda dolayısıyla Dünya’nın içinde bulunduğumuz evresinde dün Balkanlarda yaşadığımız, bugün Orta Doğu’da yaşatılmaya çalışılan şey aslında aynı o yüzden Srebrenitsa’yı sadece geçmişte bundan yıllar önceyaşanmış bir katliam olarak değil, bundan sonrasına ders alınması gereken bir acı olay olarak hatırlamak gerekiyor. Orada yaşamını kaybeden kardeşlerimize yapılabilecek en büyük iyiliklerden bir tanesi aynı acıları artık Dünya’nın diğer halklarının yaşamaması olur. Biz de bu konuda duyarlılığı arttırmak için elimizden geleni yapacağız.” dedi.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel: ”Bu kadar büyük bir acıyı Avrupa’nın gözü önünde böyle bir katliamı yaşıyabiliyorsak demek ki herşeyi bir daha gözden geçirmek gerekiyor. Medeniyeti bir daha gözden geçirmek gerekiyor. O hayalini kurduğumuz memleketleri bir daha gözden geçirmek gerekiyor. O yüzden birbirimize sarılma vakti anlayıp, gözyaşlarını anlayıp, komuşusuyla, arkadaşıyla dostuyla bu ülke hepimizin deyip sarılma vakti diyorum. İnşallah böyle acıları bir daha yaşamayız Ölenlere rahmet diliyorum önlerinde saygıyla eğiliyorum” dedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: ”Tam 24 yıl önce Dünya’nın gözü önünde, Avrupa’nın göbeğinde kendi çıkarları söz konusu olduğunda canavarlaşan Dünya’nın egemen emperyal güçlerinin suspus olduğu bir anda katliama uğramış ve söylerken bile insanın içini acıtan onlarca vatandaşını kaybetmiş olan Boşnak halkının acısını yüreğimde hissediyor ve duyumsuyorum.” dedi.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu: ”Bugün insanlık tarihinin görebileceği en cani katliamalardan birinde hayatını kaybeden kardeşlerimizi anmak için burada toplandık. 2. Dünya Savaşından bu yana Avrupa’daki en büyük katliam olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımında 8372 Boşnak sivil hayatını kaybetti. Bu soykırım Avrupa’nın ortasında üstelik 1993 yılında Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen ve Hollandalı askerlerin denetimindeki bölgede gerçekleşti. Bu açıdan bir medeniyet iddiasındaki batının Srebrenitsa’daki soykırımda insanlığı hiçe sayan yalnızca kendi politik çıkarını önemseyen tutumu insanlık tarihine kara bir leke olarak geçmiştir.” dedi.

Bosna Sancak Anadolu Yakası Derneği Başkanı Erdoğan Erden: ”1992, 1995 yılları arasında Avrupa’nın ortasında 2. Dünya Savaşından sonra en büyük 8372 kişi katledilerek bir Boşnak soykırımı yaşandı. Avrupa’da altını çizerek söylüyorum 350 bin kişiyi katlettiler Srebrenitsa sadece bir gecenin uluslararası Nato Barış gücünün bulunduğu yerde insanları Sırp katillerine teslim edip orada bir gecede ölmelerini sağladılar. Sadece 350 bin kişinin Srebrenitsa sadece bir tanesidir. Boşnaklara yapılan 2. Dünya Savaşından sonra yapılan en büyük soykırım olarak tarihe geçmiştir. Avrupa’daki bütün ülkelerde bunu kabul etmiştir. Yalnızca TBMM Dışişleri Bakanlığında da onu da istiyoruz özellikle Türkiye Cumhuriyeti halen internet sitelerinde soykırım olarak yazmamıştır. Özellikle Dışişleri Bakanlığımızın konuyu inceleyip bunu karara bağlarsa çok seviniriz ” dedi.

İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok: ”Bizzat medeni olduğunu iddia eden Avrupa Birliği askerlerinin gözetiminde yapılan insanlık adına utanç verici soykırımdır. Bu soykırım bize Türk ve Müslüman Dünyasına bakış açısını çok net ortaya koymaktadır. Hayatını kaybedenleri rahmet ve minnetle anıyoruz.” dedi

Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı, CHP Kartal İlçe Meclis Üyesi Olcay Özgön: ”1995 yılında gerçekleşen  Srebrenitsa katliamı gerçekten Avrupa’nın göbeğinde yaşanmış bir soykırımdır. Özellikle o bölgede yaşayan Boşnak kardeşlerimiz sadece ve sadece müslüma oldukları için katledilmişlerdir. Biz Balkanlılar Külltür ve Dayanışma Derneği olarak, aynı zamanda Kartal Belediyesi olarak bizce soykırım olaran bu olayı şiddetle kınıyoruz. Avrupa’nın göbeğinde özellikle birleşmiş milletlerin denetiminde olan bir bölge’de bu katliamın gerçekleşmeside ayrıca çok düşündürücü ve manidardır. O yüzden 1995 yılında gerçekleşen bu katliam bizi derinden yaralamıştır. Değerli Boşnak kardeşlerimizin acılarını paylaşıyorum. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına da başsağlığı diliyorum” dedi. 

İYİ Parti Kartal İlçe Meclis Üyesi Mukkadder Gürcan: ”24 yıl önce Bugün Avrupa’nın ortasında Srebrenitsa’da bir katliam gerçekleşti. Katledilen 8372 Bosnalı kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu acıyı yüzyıllar geçse de unutmayacağız. Tekrar böyle bir acı olayın yaşanmamasını temenni ediyorum.” dedi.