Kartallı Kadınlardan Folklore Büyük İlgi

0
341

Kartallı kadınlardan folklore ilgi günden güne artıyor. Kartal Folklor Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından açılan kadınlara özel folklor kursu Kartallı kadınlardan büyük ilgi görüyor. Geçen haftadan beri 20 civarında kadının katıldığı folklor kursuna ilgi artmaya devam ediyor. Geçen hafta salı günü ilk kurslarına katılan kursiyerler, her salı Kartal Folklor Gençlik ve Spor Kulübünde çeşitli halk oyunlarıyla ders görmeye devam ediyorlar.

- Reklam -

Kartalyasam.com olarak folklor kursunu yerinde takip ettik. Kadın kursiyerlere folklor ile ilgili sorularımızı yönelterek samimi cevaplar aldık.

Sevim Doğan Güneş ; ” Folklor daha aktif olmamızı sağlıyor. Hem vucut sağlığı bakımından, sosyalleşme açısından ve bir çok kültürü folklor sayesinde tanımış oluyorum. Folklore kendi isteğimle başladım. Böyle bir kursu arıyordum ve bir kuruluş olduğunu duydum ve başvuru yaptım. Çocukluk dönemlerinde de folklor çok oynadım. Ankara’da Çankaya ilk okulunda gösterilere çıkıyorduk uzun zaman sonra tekrar başlamak istedim. ” dedi.

Serenay Öztürk ; ” Folklor hem kültürümü tanımak için, hemde benden sonraki gelecek nesillere doğru bir şekilde akratabilmek adına seçtim. Folklor birçok kültürü içinde barındırıyor. Anadolu’dan ve geçmişten günümüze kültürü bizlere akratabilen araç olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı folklor kursunu tercih ettim. İlk okul dönemimde modern dans dans yapmıştım. Bu sene Kartal Belediyesi tarafından yapılan 19 Mayıs etkinliğinde ” Atabarı” nı izlemiştim. Daha sonra kendi kültürümü tanımam gerektiğine inandım. Sonrasında Kemal Alpay hocamızın da teşviğiyle kursa başladım. Bence herkes folklore katılmalı, kültürünü öğrenmeli ve desteklemeli diyorum. ” dedi.

Demet Öner ; ”  Öncelikle folklor insanın içinden gelen birşey, kültürlerimizi tanımak için, benim için ise kültürümüzü tanımak için, bir spor, bir adrenalin, yaşama sevinci o yüzden Kemal Alpay bey’inde destekleriyle, daha önce de okulda öğrendiklerimle bir daha tekrar denemek istedim ve o yüzden başladım. Her gencin Türkiye’de öğrenmesi gereken sanat dalıdır. ” dedi.