Kartal’daki Kültür Mirası; Veli Dağı Sokağı Çeşmesi

0
1723

İstanbul, Kartal’daki kültür miraslarını sizler için araştırmaya ve tanıtmaya devam ediyorum. İstanbul çeşmeleriyle meşhurdu. Bir zamanlar “şarıl şarıl” akan çeşmeler maalesef akmaz oldu.

Gözlemlediğim kadarıyla çeşmelerin duvarları boyalı, talan edilmiş, çöp kovası niyetine kullanılmakta bu durum çok üzücü ama gerçek bu! bu çeşmeler hepimizin manevi değeri ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz tarihi mirasımız olmalı düşüncesindeyim. Bu sosyal mesajın ardından konumuza dönelim. Bu durumdan yola çıkarak Kartal’daki tarihi çeşmelere de bir göz atmak istedim. İlk çeşmemizi kaynak araştırmamla beraber sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Yakacık Veli Dağı Sokağı Çeşmesi

Yakacık’ta Veli Dayı Sokağı’nın başındaki bu çeşmenin yapım yılı Hicri 1311, Miladi 1893‘tür. Çeşmenin geniş bir saçak altında yuvarlak bir kemeri ve bu kemerin içinde oymalı bir mermer ayna taşı vardır. Ayna taşının ortasında oval bir madalyon içerisine çok güzel bir sülüsle yazılmış ve yine çok güzel istif edilmiş Madolyan içersinde yazan, Ve cealna minel mai külşe şey’in hây âyeti ile 1311 tarihi okunmaktadır.

Haber ve Fotoğraf : Gökhan İlhan