Kartal’daki Kültür Mirasımız; Veli Dağı Sokağı Çeşmesi

0
570

Kartal’daki kültür miraslamızı sizler için araştırmaya ve tanıtmaya devam ediyoruz. İstanbul çeşmeleriyle meşhurdu bir zamanlar akan çeşmelerimiz maalesef akmaz oldu.

- Reklam -

Kiminin duvarları boyalı, kimisi talan edilmiş, kimisi çöp kovası niyetine kullanılmakta çok üzücü ama gerçek! bu çeşmeler hepimizin manevi değeri ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz tarihi mirasımız olmalı düşüncesinde olup, sosyal mesajımızın ardından konumuza dönelim. Bu durumdan yola çıkarak Kartal’daki tarihi çeşmelere de bir göz atmak istedik. İlk çeşmemizi kaynak araştırmalarımızla beraber sizlere tanıtmaya çalışacağız.

Yakacık Veli Dağı Sokağı Çeşmesi

Yakacık’ta Veli Dayı Sokağı’nın başındaki bu çeşmenin yapım yılı Hicri 1311, Miladi 1893‘tür. Çeşmenin geniş bir saçak altında yuvarlak bir kemeri ve bu kemerin içinde oymalı bir mermer ayna taşı vardır. Ayna taşının ortasında oval bir madalyon içerisine çok güzel bir sülüsle yazılmış ve yine çok güzel istif edilmiş Madolyan içersinde yazan, Ve cealna minel mai külşe şey’in hây âyeti ile 1311 tarihi okunmaktadır.