Kartal’da Yaşamak İçin 7 Neden ?

0
919

Sosyal haber sitesi Onedio ‘nun yaptığı habere göre; Kartal’da yaşamanın 7 nedenini sizler için hazırladık.

Sahil Şeridi 

Biz, yoğun şehir temposundan uzaklaşmak adına tatil günlerimizde ve boş zamanlarımızda sahil şeritlerine gidiyoruz. Kimimiz yürüyüş yapıyor, kimimiz koşu. Kimimiz sahilde oturup sohbet ediyor. Kimimiz çocuğunu ya da torununu, Hayvanseverler de havyanlarını gezdiriyor. İşte Kartal, hepimizin isteklerine cevap verebilecek bir sahil şeridine sahip. Sahil ayağınıza gelmiş durumda.

Ulaşımın Kolaylığı

Anadolu Yakası’nda Kadıköy-Tavşantepe metrosu ile birçok yere ulaşım kolaylıkla mümkün olmakla beraber Bu hat ile Kartal’dan Kadıköy’e geçmek sadece 32 dakika. Ayrılıkçeşme durağından Marmaray’a aktarma yapabilir ve Avrupa Yakası’na da geçebilirsin. Yaklaşık olarak 35 dakika gibi bir süre zarfında Avrupa Yakası’ndasın.

Ayrıca Kartal’dan Sabiha Gökçen Havalimanı sadece 20 dakika uzaklıkta. Adalar’a da vapur seferleri ile ulaşmanız mümkün.

Adalar Manzarası

Adalar’a gitmesen dahi Kartal’da yaşıyorsanız eğer Adalar ayaklarınızın altında… Kartal ilçesinin direkt karşısında Büyükada ve Sedef Adası yer alıyor. Sağ tarafta ise Burgazada ve Kınalıada bulunuyor.

Geri Dönüşüm Alanındaki Çalışmalar

Kartal, geri dönüşüm alanındaki projeleri ile de öne çıkıyor. Çevre bilincini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapan Kartal Belediyesi, ambalaj atıkları, bitkisel atık yağlar ve atık piller vb. konularda eğitimler ve seminerler düzenliyor.

Aydos

Kartal demek manzara demek sakinlik ve huzur demek, 537 metre ile İstanbul’un en yüksek yeri olan Aydos Tepesi’nde müthiş bir manzara sizleri bekliyor. İstanbul’un güney ormanlarından günümüze ulaşan bir kısmı olan Aydos Ormanı Mesire Yeri, yemyeşil doğası ve bol oksijeni ile şehrin içinde bulunmaz bir nimet. İster piknik yap ister spor. Ayrıca ormanın içinde yer alan Aydos Göleti’ni de mutlaka görmelisiniz. Yürüyüş yapmak için ve kafa dinlemek için süper bir yer.

Kültürel Faaliyetler 

Kartal’da 6 adet kültür merkezi bulunuyor. Toplamda; 9 sinema salonu, 6 konferans salonu ve 7 sergi salonunu barındıran kültür merkezlerinde ulusal ve uluslararası sosyo-kültürel etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlikler neler derseniz; sergiler, tiyatrolar, konserler, anma törenleri, imza günleri, seminerler ve daha fazlası… Ayrıca ilçede 250 bine yakın kitap barındıran 7 adet kütüphane bulunuyor.

Sağlık Merkezi

Herkesin sağlıklı olmasından yanayız. Ancak bazen hepimiz sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Kartal bu anlamda da yüksek standartlara sahip. Biri doğum olmak üzere 6 devlet hastanesi, 2 kan merkezi, bir verem dispanseri bulunuyor.

İlçede özel sağlık kuruluşları da oldukça fazla. 14’ü diş sağlığı merkezi, 7’si tıp merkezi, 6’sı laboratuvar, 3’ü psikoteknik merkezi, 2’si diyaliz merkezi ve göz merkezi olmak üzere 33 özel sağlık kuruluşu hizmet vermekte.