Srebrenitsa Soykırımında Yaşamını Yitirinler Kartal’da Bir Kez Daha Anıldı

0
232

2. Dünya savaşından sonra Avrupa’nın göbeğinde yaşanan en büyük soykırım olan Srebrenitsa Soykırımında yaşamını yitirenler Kartal’da büyük üzüntüyle bir kez daha anıldı.

- Reklam -

Kartal Belediyesi ve Bosna Sancak Derneği’nin organize ettiği anma törenine, Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Kartal Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Tozkoparan ve Adem Uçar, Bosna Sancak Derneği Anadolu Yakası Başkanı Erdoğan Erden, CHP Kartal İlçe Başkanı Maummer Çelebi, İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok, CHP Kartal İlçe Meclis Üyeleri Olcay Özgön, Umut Daştan, İYİ Parti Kartal İlçe Meclis Üyesi Mukkadder Gürcan ve Vatandaşlar katıldı.

Srebrenitsa soykırımında yaşamını yitirenler için yapılan anma programı 19:30’da başladı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşıyla başlayan program soykırımı anlatan belgesel ile devam etti. Belgeselin ardından konuşmacılar tek tek sahneye davet edildi.

İlk olarak Bosna Sancak Derneği Anadolu Yakası Başkanı Erdoğan Erden soykırımla ilgili konuşma yaptı. Ardından sahneye İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu geldi. Buğra Kavuncu’nun Konuşmasının ardından sahneye Saadet Partisi İstanbul Milletvekili Cihangir İslam Davet davet edildi. Hemen sonrasında, Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş konuşmasını yapmak için sahnedeki yerini aldı.

Erkan Baş’ın ardından Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel konuşması için sahneye davet edildi. Başkan Gökhan Yüksel’in konuşması sonrasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından sahneye Srebrenitsa soykırımı ile ilgili ağıtları seslendirmek için Gizem Sancıklı davet edildi. üç ağıt seslendiren Gizen Sancaklı son ağıtı seslendirirken gelen davetleliler ve Vatandaşlar Kartal Meydanın’da bulunan Srebrenitsa Soykırım anıtına kırmızı karanfil bıraktılar.