Kartal’da eşini öldüren kadın hakim karşısına çıktı

0
541

İstanbul Kartal’da, 30 Mayıs 2022’de 31 yaşındaki Seda Kethüda, şiddet gördüğü iddia ettiği eşi Burak Kethüda’yı (31) bıçaklayarak ölümüne sebep oldu.

Seda Kethüda hakkında, eşi kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi. Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu sanık Seda Kethüda cezaevinden getirilirken, taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşmada savunma yapan sanık Seda Kethüda, olay günü birlikte alkol aldıkları sırada eski konuların açıldığını ve tartışmaya başladıklarını anlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Sürekli kumar oynuyordu, para göndermekten bıkmıştım artık. Tartışma sırasında bana ve ölmüş anneme küfretti. Masaya doğru vurdu ve bağırıp çağırmaya başladı. Kavganın büyüyeceğini anlayınca yatak odasına gittim. Maktul de arkamdan geldi. İki eliyle boğazıma sarıldı. Çocuğuma polisi aramasını söyledim. Mutfağa gittim. Çocuğum da yanımdaydı. Evden gitsin diye meyve bıçağını alarak sallamaya başladım.”

Kasten bıçaklamadığını söyleyen Seda Kethüda, ardından kendisine bir şey yapar diye korktuğu için apartmandan kaçtığını ve taksiye bindiğini anlatarak, “Benim çocuğumun babasıdır, eşimdir. Öldürmek gibi bir şey aklımın ucundan bile geçmedi.” diye konuştu.

Bunun üzerine sanık avukatı söz alarak, “Müvekkil öldürme kastıyla hareket etmemiştir. Kendini ve çocuğunu koruma amaçlı eylemi gerçekleştirmiştir. Burada iç kanama sonucu oluşan semptomlar sebebiyle ölüm meydana gelmiştir.” diyerek sağlık ekiplerinin maktule geç müdahale ettiğini öne sürdü.

“Oğlumun kumar oynama huyu yoktu, yalan söylüyorlar”
Maktulün babası, “Benim oğlum evime çok bağlıydı, çocuğuna çok düşkündü. Benim oğlumun kumar oynama huyu yoktu, yalan söylüyorlar. Benim çocuğumu öylece tek başına bırakmışlar, yanında hastaneye bile gitmemişler. Şikayetçiyim.” dedi.

Sanığın mahkeme huzurunda mağdur kadın profili çizmeye çalıştığını söyleyen müşteki avukatı da, “Sanığın aşamalarda verdiği ifadeler çelişkilidir. Maktul evine ve çocuklarına bakan bir insandı. Sanık bilerek isteyerek öldürme kastıyla kocasını 3 kez bıçaklamıştır.” diyerek en ağır şekilde cezalandırılmasını istedi.

Tutuklu sanık Seda Kethüda ise, “Yaşadıklarımı kendim bilirim. Ölüye saygı duyuyorum. Ben mağduru oynamıyorum.” diye konuştu.

Ara kararını oluşturan mahkeme heyeti, tutuklu sanığın tutukluluk haline karar vererek duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, olay günü sanık Seda Kethüda ile maktul eşi Burak Kethüda’nın alkol alarak sohbet ettikleri, aralarında ailevi nedenlerden dolayı tartışma çıktığı, bunun üzerine maktulün sanığa vurmaya çalıştığı anlatıldı.

Sanığın, mutfaktan aldığı bıçağı eşine doğrultarak evi terk etmesini istediği, aksi halde kendisini bıçakla yaralayacağını söylediği, evden çıkmaması üzerine eşini bıçakladığı belirtildi.

Hastaneye kaldırılan Burak Kethüda’nın hayatını kaybettiğinin aktarıldığı iddianamede, olayın ardından tutuklanan sanık Seda Kethüda’nın eşi kasten öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.