Kartal, Yukarı Mahalle’nin Tarihçesi

0
197

İstanbul ilinin güzide ve tarihi ilçelerinden biri olan Kartal‘ın 20 tane mahallesi bulunmaktadır. Bu 20 mahallenin kendine has tarihi olmaktadır. Sizler için hergün 1 mahallemizin tarihçesini paylaşacağız.

- Reklam -

Bugünkü mahallemiz Yukarı mahalle, Kartal ilçesini kuruluşuyla birlikte oluşuna bu mahalle Kartal’ın en eski yerleşim yerlerinden birdir. Burada Rumların çoğunlukla yaşadığı bilinmekte, Yukarı Mahallenin Çırçırı caddesi ile Kilise arasındaki alanda eski ahşap yapılar son günlerini yaşamakta. Bu yapıların çoğunluğu İstanbul anıtlar kurulu tarafından tescillenmiştir. Kurul tarafından birinci ve ikinci derecede koruma altına alınmıştır.

Geçmiş Yıllarda Çırçır Caddesinin orta yerinde 900 yıla yakın yaşamış çınar ağacı bulunmaktaydı. Bu Çınar ağacı maalesef zamanın şartlarına dayanamamıştır. Ayrıca; Çırçır Caddesinin sonlarına doğru İstanbul Anıtlar kurulu tarafından koruma altın alınmış 3 adet Çınar ağacı bulunmaktadır.

Sahile sadece 100 metre uzaklıkta olan Yukarı mahalle halen eski yerleşik nüfusunu korumaktadır. Her cuma halk pazarının kurulduğu bu mahalle, bir alışveriş merkezi gibi konuma sahiptir.

 

Bilgi; Eklenen fotoğraflar Kartal çevresine aittir.

Fotoğraf ; Çiçek Foto