Kartal Belediyesi İşçileri Talepleri Kabul Edilmezse Bu Gece Grev Başlatacak

0
2751

Kartal Belediyesinde kadrolu işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesinde (TİS) anlaşma sağlanamadı. Grev kararı alan işçiler, talepleri karşılanmazsa bu gece greve çıkacak.

- Reklam -

DİSK/Genel-İş Anadolu Yakası 1 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Kartal Belediyesinde, kadrolu işçileri kapsayan toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 19 Ekim’de grev kararı asılmıştı. Belediye işçileri taleplerinin kabul edilmemesi durumunda bu gece saat 00.00’da greve çıkacaklarını duyurdu.

KADROLU, KADROSUZ ELELE

Kadrolu işçilerin tamamı saat 17.00 itibariyle Belediye önünde toplanarak eyleme geçti. Eyleme kadrolu işçilerin yanı sıra taşeron işçilerde katılarak destek verdi. Akşam saatlerinde ișçilerle belediye yönetimi arasında bir görüșme yapıldı. Görüșmeden olumlu bir sonuç çıkmadı. Bir süre sonra yeni bir görüșme daha yapılacağı öğrenildi.

İşçiler görüşmeler boyunca, grev kararlılıklarını göstermek ve görüşmelerdeki sendika temsilcilerinin moralini yükseltmek için “Hak Hukuk Adalet İşçilerle Gelecek”, “İş Ekmek Özgürlük İşçilerle Gelecek” sloganlarını attı. Görüşmeden çıkan heyet belediyenin tekliflerini işçilere aktardı. İşçiler kabul edilemez buldukları tekliflere karşı sloganlarla kararlılıklarını dile getirdi.

İŞÇİLER ENFLASYONUN ÜSTÜNDE, İYİ BİR ÜCRET ZAMMI İSTİYOR

Görüşlerini aldığımız DİSK/Genel-iş Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Sekreteri Cem Karasoy, pandemiden kaynaklı toplu sözleşme sürecinin uzadığını ve 10 aydır devam ettiğini, bugün itibarıyla grev aşamasına gelindiğini söyledi. Çarşıda pazarda her şeyin yüzde 30-40 oranında zamlandığını, TÜİK’in ise enflasyon oranını yüzde 12 olara açıkladığını belirtan Karasoy, “Kesinlikle ne olursa olsun buradaki sosyal demokrat belediyenin işçiye bu enflasyon oranı altında bırakmamak şartıyla iyi bir oranda ücret zammı istiyoruz” dedi.

Evrensel.net