Kartal Belediyesi, deprem bölgesine gönderildiği iddia edilen “İkinci El Giyim” konusunda yanıt verdi

0
354

Kartal Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü tarafından basına yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Kahramanmaraş merkezli 10 ilimizde binlerce vatandaşımızın hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına neden olan 7.7 ve 7.6’lık iki büyük deprem sonrası Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel ve Kaymakamımız Sayın Abdullah Demir’in başkanlığında saat sabah 05.00 sularında Deprem Koordinasyon Merkezi’nde toplanılarak durum değerlendirmesi yapılmış, yapılan toplantının hemen ardından yaşamsal müdahale için tespit edilen ihtiyaçlar belirlenerek deprem bölgesine ilk etapta Sivil Savunma Uzmanlığı ekibimiz araçlarla hareket etmiştir.
AFAD tarafından bölgedeki vatandaşlarımızın ihtiyaçları öncelenerek tespit edilen ve gönderilmesi gereken ihtiyaç malzemelerinin bilgisi sosyal medya üzerinden paylaşılmıştır. Belediyemiz tarafından Kartal Belediyesi Organik Çadır Alanı ise yardım toplama merkezi haline getirilerek vatandaşlarımız tarafından getirilen yardımların kabul edildiği merkez olarak kullanılmıştır.

İlgili kurum ve belediyemiz tarafından sosyal medya hesapları üzerinden özellikle yardım için getirilen giysi ve kullanılacak eşyaların, kullanılmamış yeni malzemelerden oluşması gerektiği yönünde duyurusu yapılmış ve bu koşul ile yardımlar alınmış, yapılan tasnif ve kolileme işlemlerinin ardından yardım malzemelerinin, tırlarla deprem bölgelerine gönderimi sağlanmıştır.

İyi niyetli olarak kullanılmış eşya veya malzeme yardımı yapan vatandaşlara teşekkür edilerek getirilen eşyalar teslim alınmayıp, kendilerine bu ulvi düşünce ve davranışlarından dolayı teşekkür edilmiştir.

Dernek, kurum ve şahıslar aracılığı ile belediyemize gönderilen tüm kullanılmış ikinci el giysi ve eşyalar, (özellikle kullanımı zorunlu ısıtma ve enerji tedariki sağlayan araçlar dışında ) teslim alınmamış, kendilerine iade edilmiştir.
Bugün bazı medya organları ve sosyal medyadan yapılan haber ve yorumların, büyük bir yardım zinciri oluşturup, depremin ilk gününden bu yana yardım malzemelerini; ayrıştıran, kolileyen, istiflenmesinde ve tırlara yüklenmesine kadar ki süreçte büyük emekleri olan personelimiz ve kıymetli vatandaşlarımızın çalışmalarının yok sayıldığını söylemek isterim.”