Kartal Belediyesi : 123 Yıllık Çeşme Restore Edilip Halkımızın Kullanımına Sunulacak

0
3551

Kartalyasam.com sitemiz üzerinden bugün (22 Haziran) yaptığımız ”Kartal’da Bulunan 123 Yıllık Çeşme Kaderine Terk Edildi” başlıklı haberimizden sonra konuyla ilgili hemen devreye giren Kartal Belediyesi çeşmenin restore edilip halkın kullanımına sunulacağını açıkladı.

Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ali Apaydın tarafından çeşmeyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

” Kartal’da tarihi nitelikli 12 adet çeşmemiz var. Bunların 6 tanesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde, 3 tanesi Kartal Belediyesi mülkiyetinde, 1 tanesi maliye hazinesinin mülkiyetinde, 2 tanesi de vakıf mülkiyetinde. Habere konu olan Yakacık, Çarşı mahallesi Gülsultan sokak numara 2 adresindeki çeşme İstanbul Büyükşehir Belediyesi mülkiyetindeki Bahariye Nazırı Hasan Paşa çeşmesi.

Kartal Belediyesi Etüt ve Projeler Müdürlüğü tarafından tarihi nitelikli bu 12 adet çeşmenin Röleve-Restarosyon ve Restitüsyon projelerinin hazırlanması için hizmet alımı yapıldı. Projeler tamamlanıp kültür varlıkları koruma kurulu tarafından onaylatıldıktan sonra çeşmeler aslına uygun olarak restore edilerek halkımızın kullanımına sunacağız.”