Kartal Anadolu Adliyesinde E-Duruşma Dönemi Başladı

0
210

Kartal Anadolu Adalet Sarayı’nda avukatların bulunduğu yerden cep telefonu, tablet veya laptop bilgisayar sistemi ile duruşmalara katılmalarını sağlayan ilk e-duruşma gerçekleşti.

- Reklam -

Avukatların hukuk mahkemelerinde taraf oldukları duruşmalara video konferansla katılmalarını sağlayan e-duruşma sistemi Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde de hayata geçirildi.

Anadolu Adliyesi’ndeki ilk e-duruşma ise bugün Anadolu Tüketici Mahkemesi’nde  ‘ayıplı mal’ konusundaki davaya ilişkin görüldü.

E-duruşma sistemine ilişkin açıklama yapan Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili Uğur Seçgin, “E-duruşmanın temel amacı yargılamayı hızlandırmak, yargılama süreçlerini kısaltmak, avukatlarımızın duruşmalara katılmalarına mani olacak durumlarda bulundukları yerlerde avukat portalı ve celse uygulamaları ile bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazlardan duruşmaya iştirakini sağlamak. Bu çerçevede de bizim adliyemizde 7 adet tüketici mahkemesinin duruşma salonunda gerekli altyapı oluşturuldu. Bugün 5 adet tüketici mahkememizde de az önce e-duruşma ile duruşmaya iştirak etmek suretiyle uygulama hayata geçirilmiş oldu” dedi.