İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok, Kartalyasam.com’a Önemli Açıklamalarda Bulundu

0
787

Kartalyasam.com olarak, İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok ile Kartal ve Türkiye gündemi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik. Sorduğumuz sorulara tüm açıklığı ile cevap verdi.

Kartalyasam.com : Kartal Belediye Meclisi’nde İYİ Parti Kartal İlçe Başkanlığı’nın iki üyesi mevcut. 4 Eylül 2019 tarihinde ilk oturumu gerçekleştirdiniz. İzlenimlerinizi ve ileriye dönük hedef ve projelerinizi anlatabilir misiniz? 

İYİ Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok : Yeni dönemin ilk toplantısına yetişemedim ama bilgim dahilinde meclis üyemiz Yıldırım Ateş söz almıştı. Daha önce CHP üyesi olduğu için bazı şeyleri sineye çekiyorduk ama artık Kartal Belediye meclisinde İYİ Parti olarak grup kurduk. Partimiz adına şunu dile getirdik, 31 Marttan beri meclis toplanıyor, sürekli ülke siyaseti, hatta CHP, AKP kavgası, burası sonuçta bir ilçe belediyesi burada hepimizin el birliği ile yönetmesi gereken ve yaşadığımız bir Kartal ilçesi var. ”Kartal ilçesinin sorunlarını konuşalım, tartışalım” denildi. Bir sonraki toplantı da bende vardım bizzat sayın İmam Aydın ” Haklısınız ama biz de burada siyaset konuşmak durumundayız.” dedi. Konu dışına taştı ve bir anda AKP VE CHP kavgasına döndü ve hatta kavga çıktı. Biz olanları oturduk izledik ve taraf olmadık. Hatta orada Ak Parti çok güzel bir pas verdi bize. Düşündük ve ilk günden ortalığı ateşlendirmeyelim, daha da olaylar büyürdü, çok güzel gaflar yaptılar kendilerine gönderecek. Biz nezaketen olaylara taraf olmadık.

Bizim öncelikli derdimiz daha yaşanılabilir bir Kartal. Bugün Kartal merkezde ticaret bitmiş durumda, bir sürü kiralık dükkan var, hayat bitmiş, çınar caddesi, tamirhane olarak adlandırılan caddemiz Kartal merkezinden daha aktif, daha hareketli, soğanlık öyle, kurfalı bölgemiz öyle, Kartal merkezimiz bitmiş birilerinin buna el atması lazım ama oralı olan yok. Bir takım şehir efsanesi gibi projeler konuşuluyor, Tren yolu’nun alt tarafındaki eski dükkanlar tekrar faal hale getirilecekse getirelim, neyi bekliyoruz? Bu projeler Kartal’a hem katmadeğer kazandırır, Kartal’ın cazibesini arttırır. Sağ da, sol da üç beş açılışla, resim çektirerek bu işler olmaz. Hepimizin sadece belediye olarak değil, siyasi partiler olarakta katkıda bulunmak zorundayız. Kartal için birşeyler üretmek mecburiyetindeyiz. Bilgimiz dahilinde olan belediyemizin bütçe problemleri var. Doğrudur, katılıyoruz. Bunun çözüm yollarıda var. Bir takım imar sorunları var, kentsel dönüşüm konuları var buralara belediye işin önünü açar buradan bir gelir elde edecek. Ruhsat harcı v.b gelirler gibi. Ben daha önce de Kent konseyi üyeliği de yaptığım için bu işleri biliyoruz. Biz burada belediyemize yardımcı oluruz. Biz her seferinde dile de getiriyoruz.

Bizlerde projelerimizi sunalım birlikte el birliğiyle yürüyelim. Elbette belediye’nin kendine has planları, projeleri, tasarıları vardır. Saygı duyuyorum. Bir Kartallı olarakta söylemeden geçemeyeceğim 6 ay oldu hala Kartal için elle tutulur bir adım atılmadı diye düşünüyorum. Bu benim şahsi fikrimde değildir, tabanımın sesidir. İYİ Parti tabanı ne söylerse bizde bunu dile getirmek zorundayız. Millet ittifakı kapsamında belediyemize sahip çıkıyoruz. Özveriliyiz. Her görüşmemizde belediye başkanımıza bizzat iletiyorum. Biz empati yapabiliyoruz.

Bizden de CHP tabanından da istihdam talepleri oluyor. Biz de diyoruz ki ” Arkadaşlar, daha önceki dönem Başkanı Altınok Öz gider ayak iyice kadroları şişirdi, sıkıntı var, sabırlı olmak lazım ” diyoruz. Yeri geliyor bu konu da hakarete varan konulara göğüs geriyoruz. Sırf burada Sayın Gökhan Yüksel‘inde elini rahatlatmak adına, bir takım öneriler getiriyoruz. Şuanda belediyemizin vereceği tepkileride bekliyoruz. Ben şahsım adına tabanıma karşı büyük sıkıntı yaşıyorum. Ben mühendisim tabiri caizse matematiğe iman etmişim ve tüm mühendislerde bu dili kullanır. Biz rakamlara bakarız. Bir önceki seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nin aldığı oy, son seçimde aldığı oy, 23 Haziran‘da aldığı oylara bakarsak Kartal’da İYİ Parti gerçeğini hiç kimse yadırgayamaz. Biz olmasaydık, net Ebu Bekir Taşyürek‘e hayırlı olsun denirdi. Biz Gökhan Yüksel’den de Sayın Cumhuriyet Halk Partisi‘nin kurmaylarından da bu gerçeği göz ardı etmemelerini bekliyoruz. Tabanımız bunu söylüyor. Ortada bir başarı varsa, zafer varsa bunun emektarı, mimarlarından biride İYİ Parti’dir. Erk sizdedir, büyük güç sizdedir ama bunun %20’side bizdedir. Bizi yok sayma lüksleri yok bu net. Yok sayamazlar ki biz partimiz adına ne fevri bir hareketimiz oldu, ne bir talebizm oldu. Biz tabanımızın taleplerini dile getirdik. Bütün politikalarımızda bu yönde devam ettirdik. Ben her ortamda şunu söylüyorum. Sayın Gökhan Yüksel’e de bunu ilettim. Şuan Cumhuriyet Halk Partisi kongre sürecinde akabinde şubat ayı ile beraber kongre sürecine biz giriyoruz. Her şey bir yana siyaset yapıyoruz. Ben gerçektende empatiyi iyi bilen bir insan olduğum için kendimi sayın başkanın yerine çok koyuyorum, siper oluyorum. kongre kaybettireceksiniz. biraz hatırım varsa bana da yardımcı olun dedim. Bu yarı espiri, yarı güzellikle, kendisi de bu konu da yardımcı olacağını söyledi. Biz sonuçta siyaset yapıyoruz. Siyaset verme işidir, vermeden birşey yapamazsınız. Ben Kartal’ı baştan başa altında kaplasan, bir takım hamleleri de yapmazsam benim burada siyaseten yaşama şansım yok. Tabanımın taleplerine cevap vermek zorundayım.

İstanbul genelinde de bu sıkıntı hat safhada olduğu için bizim yayın organımız olan Yeniçağ gazetesinde de buna benzer bir paylaşım yapıldı. Kendi resmi sayfamızda da bir bunu dile getirdik, paylaştık. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘nunda ulusal medya da dahi, kendi belediye başkanlarına özellikle, yetkili organlarına verdiği talimatlar hepimiz içindir. ”İttifak devam edecek. O yüzden ittifak ortaklarımızada yardımcı olun.” demiştir. Genel Başkanlarının verdiği talimata uymalarını bekliyoruz. Biz demiyoruz ki bize 500 tane işçi kontejanı verin. Ben gerçekçi biriyim olacak konuların peşindeyim. Beni tabanıma karşı boynumu bükmeyin benim bütün derdim o. Sayın Gökhan Yüksel‘de siyasetin içinden geliyor. Çekirdekten yetişmiş bir insan kendisine siyaset öğretmek haddimde değil, tarzımda değil. Zaten siyaseti bilen bir insan. Biz eğer birliktelik yapıyorsak ve bu birliktelik devam ediyorsa ve bunda bir emeğimiz varsa bunun bir karşılığını bekliyoruz. Tabiri caizse, Ben vucudumu koymuşum, en azından bir bardak su da içeyim.

Biz merkezde konumlanmış bir partiyiz. Sağ ağırlıklı bir seçmene sahibiz. Saha içinde heryere verebilir bu taban ama bir Cumhuriyet Halk Partisi’ne oy verdirmek çok zor birşey. Biz çok zor birşeyleri başardık. Sayın Meral Akşener‘in beyanatları olsun, Bizlerin ve bütün teşkilatlarımızın olağan üstü çalışmaları sayesinde, şahsım dahil bizde CHP’ye oy vermek bir tabudur. Biz bu tabuları yıktık. Haliyle tabanımız bizden bunun karşılığını istiyor. Çok basit şeyler söyleyeceğim. Bir grup odamız olması lazım. İYİ Parti Kartal İlçe Başkanlığı‘nın iki tane meclis üyesi var. Belediye’ye gidince meclis üyelerimizin bir makamı olması lazım, bunu dile getirdik, şuanda çalışmalar tasarı aşamasında neticelerini bekliyoruz. Çok bir şey isteğimizi de düşünmüyoruz. Belediye meclisinde iki kişiyiz, bir sıranın önüne İYİ Parti yazılır. Bizde varız. Çünkü siyaset yapıyoruz, sokakta vatandaşın karşısına yarın yine oy istemeye çıkacağız. Biz herhangi bir siyasi partinin istepnesi değiliz. Bunu da bu tip isteklerle göstermek zorundayız.

Kartalyasam.com: Biraz konuyu ülke gündemine getirmek istiyoruz. Kartal’daki seçmenler İYİ Parti İlçe Başkanı Burak Tok’un ülke gündemi ile ilgili düşüncelerinide merak ediyorlar. 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Sayın Meral Akşener Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gitti. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 

Burak Tok : Genel Başkanımızında net beyanı var ” Anayasa’nın ilk dört maddesi ile problemi olmayan herkes ile siyaset yaparız, yol yürürüz.” Bizler devletçi bir gelenekten geliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletine, Atatürk ilke ve İnkılaplarına sahip çıkan ekolüz, zihniyetiz. Hatta parlamenter sistemede sahip çıkıyoruz. Başından beri buna dönülmesi için mücadele veriyoruz. Kabaca bizim aldığımız terbiye şunu gerektirir; sonuçta bir Cumhurbaşkanlığı makamı var. Beğeniriz, beğenmeyiz, oy vermişiz, vermemişiz bu önemli değil sonuçta o makama, o koltuğa saygımız vardır. Siyasi nezaketen eğer o protokole gidilecekse, gidilecektir. Gidilen Recep Tayyip Erdoğan’ın koltuğu değildir. O gidilen koltuk Mustafa Kemal Atatürk‘ün koltuğudur. Biz bu gözle bakıyoruz. O yüzden de sayın genel başkanımızın o hareketi bizim için hiç bir sorun yaratmamıştır. Bilakis gereğini yapmıştır.

Kartalyasam.com: Neden sizce İYİ Parti, ataması yapılan üç kayyum için mesafeli duruyor? 

Burak Tok : Ortada bir tahterevalli siyaseti var. Hadiselere üst perdeden bakmak lazım, hep söylüyoruz. Bir önceki seçimde de Genel Başkanımız hatta bu konu da yıpratılmaya çalışılmıştı Selahattin Demirtaş örneğinde. Sayın Meral Akşener ne demişti? ” Bu adamın bir problemi varsa neden adaylığına izin verdiniz? İzin veriyorsanız, çıkartın adam propanganda yapsın.” ”Sen, Selahattin Demirtaş‘ı destekliyorsun” diye algı yarattılar. Aynı tuzağa düşmeyiz. Çok mantıklı bir açıklamaydı, aynı tuzak yine kuruldu. Hiç kusura bakmasınlar biz aynı sözü tekrarlıyoruz. Madem bu adamlar terör örgütüne yakındı, aday olmalarına neden izin verdiniz? o zaman alsaydınız içeri bu arada Adalet ve Kalkınma Partisi siyasi bir tuzak kurmuştur. Kazanamayacağı şehirlere bile bile Yüksek Seçim Kurulu eli ile kendi güdümündeki altını kalın harflerle çiziyorum. Bu insanlara aday olma izni verdirdi, kendileri normalde zaten kazanamayacaktı. Şimdi kayyum olarak kendi adamlarını oraya oturtuyor. Bu kadar net. Bu demek değildirki bizde gideceğiz onlara destek vereceğiz. Demokrasi’nin gereği kim olursa olsun, Birine sen seçme ve seçilme hakkı verebiliyorsan, o kişi de seçilmişse ona saygı duymak zorundasın. İYİ Parti’ninde bu konuda görüşü nettir. Biz siyaseten hiç bir yakınlığımız olmayan HDP‘ye kayyum atandı diye gidipte orada nöbet tutacak halimizde yok. Demokrasi’nin gereği eleştiriyoruz bu hareketi kınıyoruz. gidipte orada eylem yapmamız söz konusu olamaz. Çünkü bizim HDP’ye bakış açımız, mesafemiz bellidir. Gereksiz yere bizi bir takım mecralara çekmeye çalışıyorlar. Biz o tuzağa düşmeyiz bizim durduğumuz yer nettir, tavrımızda nettir, gerek AKP, gerek diğer partiler başka kapıya gitsinler, biz bu oyuna gelmeyeceğiz.

Kartalyasam.com : Diyarbakır’da HDP binası önünde toplanan ve bekleyen Annelerin söylediklerine göre ”Bizim çocuklarımızı PKK kaçırdı.” İYİ Parti bu konuya mesafeli mi? görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? 

Burak Tok : Parti politikamız yine bellidir. Partimiz bunu açıklamıştır. Önce devletten başlarız. Devletin görevi oradaki anneye ” aa çok iyi  yaptın, seninleyiz ” diyerek telefon açmak değildir. Devletin görevi gidip o çocukları o dağdan almaktır. Ne pahasına olursa olsun. Devlet devletliğini yapacak, hükümet hükümetliğini yapacak. İYİ Parti olarak elbette yanlarındayız. Benim kendi teşkilatımda böyle bir talep geldi. ” Bir otobüs kaldıralım destek amaçlı ” diye. Ben bu konuyu en üst mercilere kadar taşıdım. zaten Genel Başkan yardımcıları düzeyinde bir heyet annelere destek amaçlı gidecek, İlk defa kartalyasam.com‘a açıklamış oldum.

Devletin burada kendine çeki düzen vermesi lazımç benim yollayacağım insanların can güvenliği garanti altına alınırsa, ben buradan bir otobüs insanla bizzat başında bende diyarbakır’a gideceğim. Önce devlet devletliğini yapacak. Biz kendi önlemimizi almasını biliriz. Nasılki hendekler kazınırken askere, polise arkanızı dönün diyen valiler oturmayacak o koltuklarda devlet icraat yapacak, gereğini yapacak, vazifesini yapacak. Diyarbakır’da bu ülkenin toprağı ben beş otobüs’te giderim. Bende o annelere destek veririm. Birazda mesafeli kaldıysak, yine devletçi anlayışımızdan, devlet’e olan saygımızdan, devletimizi ezmek istemiyoruz. Diyoruzki ” Devlet, git devletliğini yap, hükümet, hükümetliğini yap. Biz gider desteğimizi elbette veririz.” Dediğim gibi, devlet o anneyi arayıpta seninleyiz demeyecek. O annenin evladını tutup getirecek.

Geçmişte bunun örneği yaşandı. Rahmetli sayın Muhsin Yazıcıoğlu ne yaptı? Ahmet Türk’e gidip ” getiriyorsun ” ve o çocuk geldi. Devlet adamlığı budur, sağ da sol da ”sana kayyum atacağım, bana kayyum atacağım” diyerek milleti tehdit etmek değildir. Sen asli vazifeni yapacaksın Hey Süleyman Soylu, Hey Hulisi Akar, gideceksin o çocukları o dağdan indireceksin, alıp getireceksin. Bende sana adam diyeceğim. İYİ Parti’ninde tavrı net bir şekilde budur. İlk defa sizin haberiniz oldu. Genel Başkan yardımcıları düzeyinde bir heyet gidecek. Ayrıca partimin en yüksek organlarından izin bekliyoruz. İzin geldiği taktirde bizde buradan bizzat otobüs kaldırarak bu konuya destek vereceğiz.

Kartalyasam.com : Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu geçmişte yaptığı sosyal paylaşımlardan dolayı 9 Yıl 8 Ay hapis cezası verildi. Bu konu’ya İYİ Parti’nin tavrı nedir? Mesafeli durmayı mı? tercih ediyorsunuz. Konuyla ilgili görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? 

Burak Tok : Öncelikle, bu mesafeli olma noktasındaki sorunuza katılmıyorum. Özellikle bu konu da Cumhuriyet Halk Partisi‘nden daha çok İYİ Parti ön planda bu konuya muhatap olmuştur. İl Başkanımız sayın Buğra Kavuncu, televiyon programlarına da canlı yayına katılmıştır. Sürekli bu konuyla ilgilide sürekli bu soruya muhattap olduğumuz için sayın il başkanımız bizzat kendi şahsi sosyal medya hesaplarından da net bir şekilde beyanat vermiştir. Canan Kaftancıoğlu‘nun 7-8 yıl önceki bu twittleri onaylamamız söz konusu değil, lakin Demokrasi diyoruz, düşünce özgürlüğü diyoruz ya. Fikrinden dolayı yıllardır Türkiye‘de bu sorun var biliyorsunuz. Şimdi ucu bize dokunca bağrıpta, dokunmayınca alkışlamak olmaz. Eğer düşünce özgürlüğü varsa, bir insanı da düşüncesinde ötürü de hapise atmak çağ dışı bir uygulamadır. İl Başkanı Sayın Buğra Kavuncu’da bu şekilde dile getirmiştir. Diğer pencereden de bakmak istersek Canan hanıma bu paylaşımlarından dolayı hüküm giydirdiniz. Aynı tarihlerde ” Ne istediniz de vermedik”  ” Dön artık ” diye FETÖ örgütü’nün elebaşısı Fetullah Gülen’e methiyeler dizen, bunu bütün sosyal medyalarında aleni bir şekilde yazan, hala Bakan v.b. görevlerinde olan ve çok daha yukarlarda olan kimselere de bu yargılama yapılacak mı? yapılmayacak mı? Biz işin burasındayız. Adelet herkes için, yargılama herkes için, ben suçluysam benide yargılayacaksın ama kendini de yargılayacaksın. Efendim hatırlıyoruz, hatalı bir twittir, doğrudur.

Aynı yargı, aynı savcılar, aynı hakimler terör örgütü YPG’nin Elebaşısı Salih Müslim denen kişiyi kırmızı halılarla sarayda ağırlamışlardı. Bunlar hakkında da bir soruşturma yapmayı düşünüyorlar mı? Efendim, kendilerine ” Akil İnsanlar ” diyen hainler grubuyla toplantı yapanlar ve bunları toplayan kişilere de aynı soruşturmalar yapılacak mı? Bir Habur rezaletiyaşandı bu ülke’de Habur sınır kapısında çadır mahkemeleri kurulup, teröristler davul,zurnayla ülkeye sokuldu. Terör örgütü YPG, şuanda öyle ya biz terör örgütü olarak algıyoruz YPG’yi ve bunlara lahmacun ikram edildi, kendi sınırlarımızda hemde Cumhuriyet Bayramımız olduğu gün bunlar paçavralarını sallayarak geçtiler. Bunlara gözyuman kişi, kurum ve irade de aynı şekilde yargılanacak mı? Oslo‘da PKK ile görüşenler ve ben izin verdim diyenler aynı şekilde yargılanacak mı? Bunların hepsi anayasal suçtur. Bunların hepsi vatana ihanettir. Er veya geç bunlar gündeme gertirilecek. Herkes unutur. Biz unutmayız. Balık hafızalı değiliz. Biz Türkiye Cumhuriyeti‘nin hafızasıyız. Tavrımız bu kadar nettir. Tekrar altını çiziyorum. Canan hanımın twittlerini onaylamamız söz konusu değildir. Düşünce özgürlüğü varsa olabilir. Eğer ceza almasını gerektiriyorsa, ortada daha büyük suçlar var. Adalet herkes için biz işin orasındayız. Tek taraflı değil. Ucu bana da dokunuyorsa beni de yargılayacaksın.

Kartalyasam.com : Sayın Meral Akşener’in 30 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ziyareti sonrası Kulisler de bir söylenti dolaşmaya başladı. Ak Parti, MHP, İYİ Parti İttifak mı ? Kuracak. 

Burak Tok : Şöyle bir söyliyeyim; Sokak ağızıylamı söylesem, kitabın ortasından konuşacağım. Bugün hepimizin bildiği bir hakikat var. ”Türkiye’de gerçekten samimi, bir yerlerden nemalanmayan, anti Ak Partili, anti Tayyipçi insanlar bir araya gelip İYİ Partiyi kurdular.” bunu biz demiyoruz sokaktaki insanlar söylüyor. Buna rağmen böyle yapıyı angaje etmeye çalışmak bence siyasi ahmaklıktır. bence söylenmesi gereken cevaptır. Benim beş yaşındaki çocuğum bile bu söylentiye kahkahalarla güler.