İstanbul Ev Hemodiyalizi Hizmeti ile Boğaziçi Diyaliz Merkezi’nden Modern Tedaviler

0
167

İstanbul ev hemodiyalizi hizmeti ile Boğaziçi Diyaliz böbrek hastalığı olan kişiler için evde diyaliz tedavisi imkanı sunar. Ülkemizde 50.000’den fazla hasta, haftada 3 veya 4 gün hastaneye giderek diyaliz tedavisi olmaktadır.

Hastaneye gitmek için yolda geçen zaman ve tedavinin 4 saat sürmesi düşünüldüğünde oldukça vakit alan bir tedavi yöntemidir. Evde diyaliz imkanı ise hastalara çok daha özgür bir şekilde tedavi olmalarını sağlar. Böbrek yetmezliği tehlikeli bir hastalık olduğu için mutlaka tedavi sürecine uyulmalıdır.

Haftada 3-4 gününü hastanede geçirecek olan kişi de sosyal hayatından fazlasıyla ödün vermek zorunda kalır. Evde hemodiyaliz tedavisi sayesinde hasta tedavi programını hazırlarken günlük hayatına dair çok fazla ödün vermek zorunda kalmaz. Diyaliz makinesine daha uzun süre bağlı kalabileceği için verimli bir tedavi süreci olur.

Araştırmalar kişinin ne kadar uzun süre diyaliz makinesine bağlı olursa seans sonrası yorgunluğunun o kadar az olduğunu ortaya çıkarmıştır. Haftada 3 gün ve her seans 8 saat olmak üzere doktorların tavsiye ettiği sürelerdir. Hastaneye gittiğinizde 4 saat olabileceğiniz tedavi evde 8 saate çıkabilir. Saatin artması da kanınızın daha iyi şekilde temizlenmesi demektir.

Ev Hemodiyaliz Tedavisi Nasıl Yapılır

İlk olarak doktorunuzun evde tedaviye onay vermesi gerekir. Onay alındıktan sonra eğitim almak için 3 ile 4 hafta arası süren bir kursa katılırsınız. Kursu tamamladıktan sonra diyaliz makinesi ve su sistemi evinizde belirlediğiniz tedavi alanına kurulur.

Hastanın yanında yardımcı olacak olan biri olacaksa o kişi de eğitim alır. Makine kurulduktan sonra tüm tedavi süreci evde gerçekleşir. Tedavi sırasında doktorunuza ve kliniğe ulaşabilmeniz için telefon her zaman ulaşabileceğiniz bir yerde olmalıdır.

Evde tedavi olacağınızda haftanın 3 günü olacak şekilde program hazırlanır. Günleri hasta kendi seçebilir. İsterse daha sonra gün ve saatte değişiklik de yapabilir. Hastanın tercihine göre gündüz veya gece seansları olabilir. 7 veya 8 saat olarak önerilen diyaliz süresine uymak çok önemlidir.

Çalışan ya da günlük hayatı yoğun olan kişiler gece saatlerinde uyurken diyaliz makinesine bağlanarak uygun bir şekilde tedavi görebilir. Bu fırsat onlara günlük hayatlarından çok fazla ödün vermeden sağlıklarını korumalarına fırsat sunar.

Kimlere Evde Diyaliz Tedavisi Uygulanabilir

Diyaliz tedavisi devam etmekte olan ya da yakın zamanda tedaviye başlayacak olan hastalar için doktor onayıyla evde tedaviye başlanabilir. Aktif bir iş yaşamı olan kişiler için ya da özgür bir tedavi süreci yaşamak isteyenler için avantajlı bir seçenektir.

Tedavi olurken ailenizle daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Tedavi olmak için eğitimi kendiniz alabilir ya da bir yakınınız gerekli işlemleri öğrendikten sonra her hasta evde diyaliz tedavisi olabilir.

Evde tedavi olmak istediğinizi söylediğinizde hemşire, teknisyen ve nefroloji uzmanı bunu değerlendirir ve uygun olduğuna karar verildiğinde hazırlıklar hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Kendiniz ya da bir yakınınız bu işlemleri yapamazsa diyaliz hemşiresi ile evde tedavi sürecine başlayabilirsiniz.

Tedavi evde başladıktan sonra hasta ayda 1 kere olmak üzere kliniğe gelir ve kan tetkikleri yapılır. Tetkikler doktor tarafından değerlendirilir. Diyaliz hemşiresi ile teknisyeni de 3 ayda bir kere evde sizi ziyaret ederek kontrol gerçekleştirir. Tedavi boyunca her şey kontrol altına alınmış olur.

Evde tedavi sayesinde kendi programınızı uygulayabilir ve istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz. Size özel bir makine kullanılacağı için hijyenik koşullar da tam anlamıyla sağlanmış olarak süreç devam eder.