İddia Ediyorum : İYİ Parti Kartal’ın Savcıya Suç Duyurusunda Bulunduğu Gazeteci Benim!

0
6867

Cümlelerimi hala anlamamakta ısrar edenlere inat yazıma şu tanımla başlamak istiyorum.

- Reklam -

Gazeteci kimdir? Kime denir?

Gazeteci, haber ve bilgi kaynağına çabuk ulaşan ve bu kaynakları, edindiği bilgi ve haberleri, okurlara sunma işini üstlenmiş kişidir.

Gazetecinin bu görevini yapabilmesi için habere, olaya, olguya, belgeye ve bilgiye dayalı yazılar yazması gerekmektedir. Bunun için de gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur. Gerektiğinde hükûmetlere ve güç odaklarına karşı savaşmayı “gazetecilik etik kuralları” içerisinde göze alan insandır. Ayrıca; gazeteci, “Demokratik toplumlarda anayasanın öngördüğü üç devlet gücü yanında (yasayıcı-meclis, yürütücü-hükûmet, yargılayıcı-mahkemeler) dördüncü denetleyici devlet gücü” olarak anılır ve bilinir.

Şaşırdınız değil mi başlığa? Evet, iddia ediyorum: İYİ Parti Kartal’ın savcıya suç duyurusunda bulunduğu gazeteci benim! Neden mi? Çünkü; gazeteci kimdir, kime denir tanımını uyguladığım ve vatandaşlarımızı bilgilendirdiğim için.

Gelelim konuya; geçtiğimiz günlerde İYİ Parti Kartal İlçe Başkanlığı, partisinden bir kişiyi ilçe başkanı ve yöneticilerin imzasıyla, İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı Disiplin Kurulu’na sevk etti. Aslında buraya kadar her şey normal, sonuç olarak bu konu parti içi bir meseledir. Ama normal olmayan ve tarafımı ilgilendiren konu ise; disiplin kuruluna sevk yazısının ve imzaların sosyal medyaya düşmesi ve İYİ Parti Kartal yöneticisi Kemal Köse’nin “Atılan imza bana ait değildir.” söylemidir. Sosyal medyaya düşen bu evrakı aldım kaynaklı bir şekilde iddia üzerinden haber yaptım. 1 Şubat Pazartesi günü, Kartal Belediye Meclisi’ne gittiğimde İYİ Parti İlçe Başkanı ve yöneticilerle karşılaştım. Kendileri tarafıma yalan haber yaptığımı söylediler. Ben de şunu istedim: “O halde bir tekzip (Yalanlama) yazısı yazın ve yaptığım haberin altında yayınlayayım.” Bu teklifime olumlu yanıt vermek yerine İYİ Parti Kartal İlçe Başkanlığı sosyal medya hesabından kamuoyuna, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirten bir yazı paylaştı.

Peki, farz edelim yalan haber yaptım. (Daha haber olarak yayınlamadığım konuşmalar olmasına rağmen.) İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nın neden haberi yok? Yapılan haber madem size göre yalan, konuyu savcıya taşıması gereken İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı değil mi? Yoksa konunun fazla uzamaması ve inandırıcı olmak için algı mı oluşturmaya çalışıyorsunuz?

İlerleyen süreçte neler olduğunu hep birlikte göreceğiz. Avukatımla birlikte konunun takipçisi olduğumuzu ayrıca belirtmek isterim. Henüz elimize savcılıktan ulaşmış bir belge mevcut değil. Vatandaşın doğru, belgeli, etik haber alma özgürlüğüne katkı sunmaya devam edeceğimi bilmenizi isterim.

Sevgiyle efendim…