”Huzur Sokağı Sakinleri” Sergisi’ne Sanatseverlerden Büyük İlgi

0
403

Kartal Belediyesi, Kartal Halk Eğitim merkezi iş birliği ile organize edilen Öğretmen Selim Akay Atölyesi öncülüğünde 50 kursiyerle hayat bulan peyzaj, figüratif, natürmort gibi bir çok konuda özgün çalışması olan ” Huzur Sokağı Sakinleri” sergisi  Kartal belediyesi fuaye alanında sanatseverlere kapılarını açtı.

- Reklam -

İlk gününde sanatseverlerin yoğun ilgisi olan sergi’nin açılışını Kartal Belediye Başkan yardımcısı Ali Apaydın ve Kartal Halk Eğitim Müdürü Fatih Kılıç yaptı.

Öğretmen Selim Akay ve kursiyerler tarafından tabloların tek tek tanıltıdığı sergi’de kartalyasam.com sorularımızı Kartal Belediye Başkan yardımcısı Ali Apaydın ve Öğretmen Selim Akay’a yönelttik.

Başkan Yardımcısı Ali Apaydın ” Huzur Sokağı ” sergisi hakkındaki görüşlerini şu şekilde söyledi. ” Kartal Halk Merkezi’nin yaptığı bu sergi’ye her yıl katılıyorum. Resimleri Selim Kalay hocamın kendisinden dinliyerek bakıyorum ve derinliklerini öğreniyorum. Mesela kurisyerlerin içinde bazı hastalıklara yakalanmış tedavi görmüş bir terapi gibi bunu yapan ve sarılan kursiyerler olduğunu biliyorum veya hayatının bir dönemi bittikten sonra kendi yeteneği hiç olmadığını düşünen, güvensizlik yaşayan ama resime başladıktan sonra kendini keşfedip bu resimleri yapanları biliyorum. Selim Kalay hocamla konuşurken bir taraftanda resimi yapanlarla ilgili bilgiler alıyorum. Görüyorum ki duvardaki tabloların çok daha ötesinde psikolojik bir destek ve tema mevcut. sonuçta burada bir emek var bu da beni oldukça mutlu ediyor. ” dedi.

”Huzur Sokağı Sakinleri” sergisine kursiyerlerle birlikte katılan Öğretmen Selim Kalay’da kartalyasam.com’un sorularına içtenlikle cevaplar verdi. İşte Öğretmen Kalay’ın söyledikleri; Biz Eylül ayında çalışmaya başladık ama Aralık ayına kadar teorik çalıştık. Mesela tasarım nedir? Nasıl resim yapılır? Figürlerin nereye konulması gerekir? Fügür ve diğer bağlantıların nasıl ilişkilendirilmesi gerekiyor? bütün elemanların birbiriyle ilişkisi nasıl olması gerekiyor? Renk bütünlüğü nasıl olması olması gerekiyor? Derinlik, odak noktası nasıl olması gerekiyor? bununla ilgili birçok kaynaktan arkadaşlara yol göstermek istedim. Onlara persfektif eğitimi verdim. Tasarım eğitimi verdim. Renk eğitimi verdim. Bu eğitim sonunda arkadaşlarımız bayağı yoruldu, zorlandı. Sınava tabi tuttum ama olması gerekende buydu. Resim yapmak, tasarımını kendin yaptığın zaman resimdir. Arkadaşlarıma resimle ilgili çıkış yollarını bulabilmeyi öğretmeye çalıştım. O yüzden çalışmalarımız basit gözüksede derinliği ve odak noktası olan çalışmalar, Sıcak soğuk dengesi, açık koyu dengesi izleyiciyi etkileyecek şekilde yaptık. Bu sayede kursiyelerimiz tablolarda iyi bir eleştirmen oldular. diyerek sergi’nin önemini paylaşmış oldu.

Sergi, 10-13 Haziran arasında harika tablolarıyla Kartal Belediyesi fuaye alanında sanatseverleri bekliyor.