Hayatımız Ne Zaman Normale Dönecek?

0
147

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı tarafından yapılan çalışmada temel olarak farklı senaryolar üzerinde yoğunlaşılıyor.

- Reklam -

Bu seneryolardan birincisi, katılaştırılmış senaryo; salgında zirvenin 25 Nisan 2020 tarihinde yaşanması ve bu döneminde 35,570 adet aktif vakanın bulunması tahmin ediliyor. Katılaştırılmış senaryoda tedbirlerin mayıs ortası gevşetilmesi ve mayıs sonu normal hayata dönülmesi bekleniyor.

İkinci senaryo ise, Mevcut durum senaryosu; salgında zirvenin 3 Mayıs 2020 tarihinde yaşanması ve zirve döneminde 100,900 adet aktif vakanın bulunması beklenmekte. Mevcut durum senaryosunda tedbirlerin haziran başı gevşetilmesi ve haziran ortası normal hayata dönülmesi düşünülüyor.

Üçüncü senaryo ise, Gevşetilmiş Senaryo; salgında zirvenin 26 Mayıs 2020 tarihinde yaşanması, zirve döneminde 2,031,000 adet aktif vakanın ve 117,500 adet yoğun bakım ihtiyacının bulunması bekleniyor. Bu sayılar ise ülkemizin sağlık sistemi kapasitesinin oldukça üzerinde yer alıyor. Bu senaryo kapsamında temmuz ortası itibarıyla tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi ve ağustos başıyla birlikte normal hayata dönülmesi öngörülüyor.