Günün Kitap Önerisi (06.06.2019)

0
254

Hergün olacağı gibi siz kitapseverler için bugün 2 kitabı sizler için ele aldık. ” Kitap İstikbale yollanan mektuptur” diyerek bugünün kitaplarına bir göz atalım.

- Reklam -

Birinci kitabımız ; Tüfek, Mikrop ve Çelik, Yazar Jared Diamond 

Kitabın konusunu anlatmak yerine, Dünya genelinde bilinen isimlerim kitap hakkındaki görüşlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

”Büyüleyici… İnsanlık tarihini anlamak için bir temel oluşturuyor.”
Bill Gates 

“İlgi çekici ve aşırı derecede önemli… Bu kitabın bir özetinin çıkarılması ona haksızlık olur.”
David Brown

”Bu kitap beni Orta Çağ savaşlarını araştıran bir tarihçiden insanlık tarihi öğrencisine dönüştürdü.”
 Yuval Noah Harari

İkinci Kitabımız ; Theodora, Yazar Radi Dikici

Bizans’ın gizemli imparatoriçesinin soluk kesici romanı…

Bizans imparatoriçesinin 48 yıllık yaşamını, günümüze ulaşan belgelerden de yararlanarak ele alan bu roman, işleniş ve kapsamıyla bir ilki temsil ediyor.

Dünya tarihinde kraliçe, çariçe, sultan ve benzeri unvanlarla hüküm sürmüş kadınlar arasında Theodora kadar güçlü bir imparatoriçe olmamıştır. O, hükmetme gücünü bizzat kendi yaratmış ve herkes ona biat etmiştir.

Tarih onu, bir taraftan cinsellik düşkünü –elbette gerçek payı vardır– bir kadın olarak tanıtırken, öte yandan çelik gibi bir iradeyle Bizans İmparatorluğu’nu önemli badirelerden kurtaran bir imparatoriçe olarak alkışlamıştır.

Theodora’yı bir yandan zaaflarıyla ve başarılarıyla izleyip hayranlık duyacak, öte yandan Bizans’ın o soluk kesici entrikalarını bir serüven filmi gibi izleyeceksiniz.