Gezdik… Dolaştık… Yakacık Bayram Demirkol Parkı

0
3416

Yakacık Meydanı’nın alt bölgesinde, Yakacık Mezarlığı‘nın hemen karşısında bulunan bir park olan Bayram Demirkol parkını sizler için dolaştık.

Bayram Demirkol parkı şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler için inanılmaz sakin ve güzel bir yer. Spor alanlarından, açık hava kütüphanesine, kafetaryasından, sülünlerin, gökyüzünde uçan papağanların ve girişteki gölette bulunan japon balıklarının sizleri karşıladığı bir park burası. Unutmadan adalar manzarası ise muhteşem.

Bu parkta mangal yapmak yasak olup insanların evlerinde yaptığı veya dışardan getirdiği yiyecekleri yiyip içebileceği, ayrıca içeride bulunan kafetaryadan temin edebilir parkın içinde bulunan masalarda veya yemyeşil ağaçların gölgesindeki çimlerde adalar manzarasına karşı yiyip içebilirsiniz.

Park 24 saat boyunca insanların güvenliği için kamera ile izlenmekle beraber güvenlik ekiplerinin Kartal Belediyesi öncülüğünde aileler için huzurlu bir ortam oluşturdukları gözlerden kaçmamakta. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yasak olan köpek türlerinin gezdirilmesi kesinlikle yasak hatta bunun için parkın giriş tarafındaki güvenlik noktasında cinsleriyle beraber uyarı levhası dahi bulunmakta.

Parkta bir de açık hava kütüphanesi mevcut. O kütüphanede bulunan kitaplardan birini alıp çimenlere uzanıp veya masalardan birine oturarak yaprak seslerinin kuş sesleriyle karıştığı bir ortamda kitabı bitirme şansına bile sahip olabilirsiniz.

Parkın girişinde japon balıklarıyla süslenmiş bir gölet karşılıyor sizleri. Japon balıkları o kadar doğal ortama alışmışlar ki kimseden yemek konusunda bir beklentileri olmadıkları aşikar.

Parkta bir de küçük şirin bir kafetarya var. Çeşit çeşit kahvaltılıkların olduğu, yiyecek ve içeceklerin olduğu, dostlarınızı, misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz, ailenizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz bir ortam mevcut olduğunu da söylemeden edemeyeceğiz. Hatta kafetaryanın hemen altında bulunan oyun parkında çocuğunuz da sizleri kendi dünyanıza bırakarak o parkta saatlerce oynama imkanı da mevcut.

O kadar güzel bir ortama sahip ki selfie çekmek için biribirinizle yarışacaksınız. “Ama benim internet paketim bitti.” derdi katiyen yok. Kartal Belediyesi onu da düşünmüş, belediyeye ait Wİ-Fİ bağlatısı ile internetsiz kalacağınızı aklınızdan dahi geçirmeyiniz.

Sülünlerin olduğu alanı mutlaka gezmenizde yarar var, onlara da vaktinizi ayırabilir ve saatlerce belgesel tadında neler yaptıklarını takip edebilirsiniz. Yalnız sülünlere dışardan yem veya yemiş verilmesi yasak. Kartal Belediyesi‘ne bağlı veterinerler düzenli olarak beslemekte ve sağlıklarını kontrol etmektedirler.

Bir adet futbol sahası da mevcut bu parkta. Hem büyük kaleler hem de minyatür kaleler var. Kalabalıksanız eğer çam ağaçları kokusu eşliğinde dondurmasına veya gazozuna maç da yapabillirsiniz. Ayrıca kocaman çim sahası var, spor yapmak için harika bir ortama sahip olduğu bir gerçek.

Gelelim buraya nasıl ulaşım sağlayacağınıza, Kadıköy’den düzenli olarak Uğur Mumcu Mahallesi’ne gelen 21U otobüsleri ve midibüsler hareket etmekte. Ayrıca; Harem’den hareket eden Sabiha Gökçen Havalimanı‘na giden 16S otobüsü ile Bayram Demirkol Parkı’na gelebilirsiniz. Kartal merkezden veya Kartal köprüsünden ise hem otobüs hemde midibüslerle Bayram Demirkol parkına ulaşmanız mümkün.

Hepinize İyi Eğlenceler dileriz…