Gezdik… Dolaştık… Kartal Belediyesi Büyükada Sosyal Tesisleri

0
1060

kartalyasam.com’un bu sefer ki adresi Kartal Belediyesi‘ne ait Büyükada‘da bulunan sosyal tesisleri.

Haftaiçi veya haftasonu mutlaka ailenizle, dostlarınızla, sevdiklerinizle, burada güzel vakit geçirebilirsiniz.

Nasıl mı? Başlıyoruz…

Ulaşım: Kartal sahilde bulunan adalara giden teknelerin kalktığı bölgede Kartal belediyesine ait sosyal tesislere direkt giden iskeleden başlıyoruz. Yolculuğumuzda bizleri iskelede ki güleryüzlü personeller karşılıyor.

Kişi başı 20 TL ücret ödeyerek plaj giriş biletinizi alıyorsunuz. Personelin yönledirmesiyle tekne ulaşımı için gidiş-geliş olmak üzere kişi başı 14 TL karşılığında biletinizi satın alıyorsunuz. Tekne saatleri şu şekilde ilk kalkış saati 08:30 daha sonra ise 09:30, 10:30 ve çok yoğunluk olursa 11:30’da mevcut olabiliyor. Biz 08:30’da hareket eden tekneyi tercih ettik. Hem boş şenzlong bulabildik hemde daha fazla vakit geçirmek mantıklı geliyor. Yolculuk için biletinizi aldıktan sonra güvenlik kontrolünden geçiyorsunuz.

Tekne yolculuğumuz başlıyor, tekne yolculuğu 25 dakika civarında sürüyor. Teknede sıcak ve soğuk içecekler mevcut deniz üstünde çay ve kahve keyfi yapılabilir. Fiyatları uygun mesela çay 2 TL, 25 Dakika civarı süren yolculuğun ardından Kartal Belediyesi’ne ait Büyükada sosyal tesis plajı iskelesine geliyoruz. İskele’de bizleri Kartal iskelesinde bıraktığımız gülümsemenin ve yardımseverliğin devamı ile karşılaşıyoruz.

Dikkatimizi çeken bir husus da tekneden inenlere yardım edilmeye çalışılması mesela ağır çantalara yardım edilmesi, yaşlı ve engellilerin tekneden inerken görevli personeller tarafından dikkatlice indirilmesi gözlerimizden kaçmadı. Akşam dönüşü ise 2 sefer düzenleniyor ilk teknenin kalkış saati 17:00’da ikinci teknenin kalkış saati ise 18:00’da tekrar sizi Kartal iskelesine götürüyor.

Plaj : Plaj, iskele üzerine sağlam temeller oluşturulmuş oldukça büyük bir alana sahip. Şenzlonglarla beraber şemsiyeleri de ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Plajda 600 civarında şenzlong mevcut ve toplam kişi kapasitesi 1000 civarında. Plajda 2 adet büfe, mesire alanında bulunan 1 adet kafetarya mevcut.

Tuvaletler, soyunma kabinleriyle beraber duş alabileceğiniz yerler var. Ayrıca; olası sağlık problemlerine ilk müdahale yapılabilecek 2 doktoru bulunan bir ilk yardım odası da mevcut. Plajda çöpler personeller tarafından hemen hemen saat başı toplanıyor. Bununla beraber güvenlik görevlileri ve cankurtaranlar sürekli bizlerin güvenliği için takipteler.

Denize gelecek olursak plaj deniz seviyesi üstünde kurulduğu için bir çok nokta da bulunan merdivenleri kullanarak denize girebilirsiniz. Plajın çevresi dubalarla kapalı, bu dubaları aşmak ve denizde açılmak kesinlikle can güvenliği açısından yasak. Dubaların bir de şu özelliği mevcut deniz üzerinden gelebilecek atıkları da önleme görevi görüyor.

Mesire Alanı : Kartal belediyesi sosyal tesislerine kalabalık bir şekilde geldiniz. Şenzlonglar yerine mesire alanını tercih edebilirsiniz. Buranın kalabalık gelenleri rahatlıkla misafir edebilecek kapasiteye sahip olduğunu da kesinlikle hatırlatmakta fayda var. Çam ağaçları gölgesinde ve deniz manzarasıyla yemeklerinizi yiyebilirsiniz. Alanda mangal yakmak yangın tehlikesine karşı kesinlikle yasak. Burada 1 tane’de kafetarya ve çeşme bulunuyor.

Yiyecek, İçecek : Kartal Belediyesi Sosyal Tesisleri Plajına dışardan da yemek getirebileceğinizi belirtmekte fayda var. Plajda 2 adet büfe 1 adet kafetarya mevcut. Gözlemlerimiz doğrultusunda fiyatlar diğer plajlara göre oldukça ucuz sıcak içecekler 2 TL ile 5 TL arasında, mesela, soğuk içeceklerde aynı şekilde, büfelerden dondurma da alabilirsiniz onların fiyatları ise piyasaya göre 50 kuruş fark edebiliyor. Deniz manzarasında dondurma yiyeceksek bu durum oldukça doğal olmalı. Gelelim kafetaryasına burada köfte, hamburger, tost, patates kızartması vd. mevcut yazdığımız fiyat listesini aşağıda görebilirsiniz.

Bunların hiç birinden faydalanmak istemiyorum derseniz eğer dışardan getirdiğinizi gönül rahatlığıyla ve huzuruyla tüketebilirsiniz. Büfelerde fiyat listesini göremediğimiz için vatandaşlık görevimiz doğrultusunda orada bulunan saygıdeğer yetkililere bildirdik. Yeni tabelaları beklediklerini söylediler. Bu büfelerden gönül rahatlığıyla alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Unutmadan alışverinizde kredi kartı veya çeşitli kart sistemleri geçerli değil.

Otel : Kartal Belediyesi Büyükada sosyal tesislerinin plajıyla beraber bir de oteli mevcut. Bu otel Kartal belediyesi güvencesiyle 12 ay hizmet veriyor. Evcil hayvanlarınız varsa ise otel yönetimiyle görüşmenizde mutlaka yarar olacağını düşünüyoruz.

Otelde şark bölümü, restaurant, havuz, denize girebileceğiniz ekstra plaj, toplantı salonu, kafetarya mevcut. Otel 48 odasıyla 110 yatak kapasitesine sahip.

İstanbul stresinden uzaklaşmak veya Ege ve Akdeniz yerine tatiliniz için bu oteli de tercih etmeniz seçenekleriniz arasında olabilir. Otelin numarasını buraya yazalım mutlaka sormak istedikleriniz olabilir Bilgi için; (0216) 382 88 65

Bilgi; Fotoğraf çekmemize izin veren Kartal belediyesi’ne kartalyasam.com olarak teşekkür ederiz.