Gazeteci, Yazar Hagop Baronyan’ın Kartal Hatırası

0
326

Gazeteci, Yazar Hagop Baronyan’ın 18. yüzyılın ikincisi yarısında Kartal ile olan hatırasını ve bakış açısını sizler için araştırdık.

- Reklam -

İşte Hagop Baronyan‘ın Kartal ile ilgili hatırası ve düşüncesi;

“Birkaç gün önce kartal’a gittik, mahalleliler hakkında haber toplamaya. şükür ki kimseyi bulamadık meyhanecilerden başka. Her sorumuza karşılık, bize bilgi yerine şarap verdiler. iyi ki dedik ve haklıyız. Çünkü duyduk ki, Kartal’ın ermenileri bağcı olduğundan, bağa çalışmaya gitmişler. Keşke bütün mahallelerin ermenileri bağcı olsaydı, böylelikle zamanlarını kahvelerde oyun oynayarak geçirmezlerdi.

Yabancı biri kartal’a girdiği gibi, etrafını şarapçılar sarar, her biri kendi şarabını över, komşusununkini kötüler. “hastalar için eski şarabım var, efendi,” der biri ve sağlam insana bile zararlı şarap verir. “Sofra şarabım var,” diye bağırır diğeri, şarabını göstererek. Ne sofra şarabı! sandalye şarabı bile olmaz. böylece konuşmalar ya bağ ya da şarap üzerinedir. Kartallı kiliseseverdir. Zangoç elinde sopayla her sabah kapıları çalıp uyandırarak duaya çağırır dindar halkı. Belli değildir kiliseye gidenlerin, sopadan mı, Allah’tan mı korktukları.

Ne olursa olsun bellidir ki, kiliselerini severler. mahalle okulu, yıllardır zavallı haldeydi öğretmeni olmadığından. Şimdi öğretmeni olduğu için daha da zavallı. Çünkü bir öğretmen okula girer girmez, ilk haftada sorunlar başlar, mahalleliler arasında. Bu genel bir yasadır. Burada uysal bir papaz var, yıllardır koyunlarını güder ve yıllardır şarap satar.

Gatoğigos kartal’a gelse bir haftada şarap tüccarlığına başlar. Gurbetten gelen papaz da köyün papazına yardımcı olur, hem kilisede hem şarap işinde. Mahallemde yüz yirmi ermeni hane var. Yazın hava değişimi için gelir, humma kapıp geri dönerler. Çokları da buraya şarap almaya gelir ve sarhoş olmadan geri dönmez.” der Gazeteci, Yazar Hagop Baronyan.