Erken emeklilik için borçlanma

0
469

Vatandaşlarımız tarafından merak edilen konulara ışık tutmaya devam ediyorum ama öncesinde herkesi Kartalspor’u desteklemeye davet ediyorum. Kartalsporumuz ligte doludizgin yoluna devam ediyor ve bu hafta Kartal Mimar Kubilay Köse stadı’nda grubun zorlu ekiplerinden biri olan Yunus Emre Belediyespor ile karşılacak. 13 Kasım Pazar günü saat 14:00’da başlayacak bu önemli maça tüm vatandaşlarımızı Kartalspor’u desteklemeye davet ediyorum.

Yıl bitmeden gelecek zamdan etkilenmemek için 31.12.2022 tarihine kadar başvurulması halinde erken emeklilik de borçlanma yaparsanız gelecek zamdan etkilenilmeyecek. 2022 yılı için borçlanma alt sınır günlük 69,02 TL., üst sınır 517,68 TL. dir.

Erken emeklilik aşağıdaki durumlarda geçerlidir.

  1. Askerlik ve yedek subay okulunda geçen süreler.
  2. Doğum borçlanması.
  3. Sigortalı olduğu sürede herhangi bir suçtan, tutuklanan, gözaltına alınanlardan bu suçtan beraat edenlerin tutukluluk veya gözaltında geçen süreleri
  4. Uzman ve usta öğreticilikte geçen süreler.
  5. Sendikalı işçilerin grev ve lokavtta geçen süreleri
  6. Seçimlerde aday olmak için görevlerinde istifa edenlerin, bu tarih arasında geçen süreleri.
  7. 4/c statüsündeki kamu çalışanlarının mevzuata uygun kullandıkları aylıksız izin sürelerinin tamamı
  8. Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların 1 yıla kadar olan normal staj süreleri
  9. 4857 sayılı İş Kanunu’na göre kısmı süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların 25.02.2011 tarihinden sonraki çalıştıkları 30 günden eksik süreler.

10-1416 sayılı kanun uyarınca yurt dışında geçen süreler

11-Polis akademisi ile fakülte ve yüksek okullarda Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken EGM hesabına okumaya devam eden öğrencilerin başarılı eğitim süreleri.

12-Fakülte ve yüksekokullarda kendi hesabına okuduktan sonra subay veya astsubay olarak göreve başlayanlar ile polis memuru veya komiser yardımcısı olarak atananların başarılı öğrenim süreleri.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere…