Emeklilikte Yaşa Takılanlar’da (EYT) Son Gelişmeler Vatandaşlar Tarafından Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

0
462

Yeni bir yazıyla daha sizlerle birlikteyim. Dün Kartalsporumuz İzmir Aliağa Atatürk Stadı’nda Aliağa FK ile karşılaştı. Güzel futbol, istekli mücadele etmemize rağmen galip gelemedik. Karşılaşma 0-0 eşitlikle sona erdi. 3.Lig yolunda henüz her şey bitmiş değil. Önümüzdeki maçlarda bu puan kayıplarımızı teknik heyetimizin futbolcularımıza vereceği taktiklerle telafi edeceklerine yürekten inanıyorum.

Türkiye’de milyonlarca insanın merakla beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda son gelişmeler var. Bu yazımı yine bu konuya ayırarak vatandaşlarımızın kafasındaki sorulara cevap aramaya devam edeceğim.

* EYT devreye girmeden SGK lara başvurup ;

1- SSK-657-Bağkur da hizmetiniz varsa “hizmet birleştirmesi” için

2- Meslek lisesi staj başlangıcınız dahil olmak üzere o tarihten itibaren ilk sigortalılık tarihinden itibaren anneler için “çocuk borçlanması” için

3- Askerlik görevini saydırmak isteyenlerde askerlik tarihinden itibaren 1999 öncesi sigortalılığı var ise o tarihte sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın “askerlik borçlanması” için başvurularını bugünlerde yaptırmalarında yarar var.

* Çünkü Ocak ayından itibaren borçlanma için başvurmanız halinde priminiz %40-%50 oranında artacaktır.

Şu anda bu konuda SGK ya başvurular başlamış önümüzdeki ay çok yoğun olacak.

* Bir başka önemli not; muhtemel EYT yasasında 5000 işgünü şartı geleceğinden eksik olanlar borçlanmalardan sonra ayrıca kalan süre için prim ödemek ya da çalışmak zorunda olacak.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere…