Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Hakkında Son Çalışmalar

0
631

Bu sefer yaklaşık 5 milyon vatandaşımızı yakından ilgilendiren konulardan biri olan  Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili merak edilenleri yazacağım. Öncesinde Fırat Kalkanı bölgesinde şehit olan güvenlik güçlerimize Yüce Allah’tan rahmet, acılı ailelere sabırlar diliyorum. 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanları kapsayan EYT için çalışmalarının hızlandığını ve sene sonuna kadar bu durumun çözüleceği belirtiliyor. Bu durumda olan ve mağduriyeti bulunan yaklaşık 5 milyon kişinin sorununu çözmek için masada 3 türlü çözüm önerisi bulunuyor. Sizlere bunları 3 formülle anlatacağım.

Birinci Formül: 8 Eylül 1999 öncesinde SGK’lı olanlar, 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3600 günü tamamladıklarında, yaşa bakmadan (mevcut yasada kadınlar 58, erkekler için ise 60 yaş şartı bulunuyor) emekli olabilecekler.

İkinci Formül: 8 Eylül 1999 öncesinde SGK’lı olanlar için erkeklerde 25 yıl ve 9 bin gün prim gün sayısı, kadınlarda ise 20 yıl hizmet süresi ve 7200 gün prim gün sayısı şartı aranabilecek.

Üçüncü Formül: Yaşı bekleyenler için maaş kesintisi ya da yaş indirimi formülü. Bu formülde maaş kesintinin yüzde 2 civarında olması ya da yaş şartının birkaç yıl düşürülmesi ihtimali üzerinde duruluyor. (Almanya formülü)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama EYT konusunda şunları kaydetmişti;

“Türkiye’nin emekçileri hiç merak etmesinler, hiç endişe etmesinler. Türkiye’nin her sorunu, çözülmesi gereken dosya olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki dosyalardan, çözülecek şeylerden biri.

Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün dosyaları çözeceğiz. O da önemli dosyalardan biri… Orada da alternatif maliyetleri, çözüm önerilerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.”

Sene sonuna kadar EYT mağduriyetinin tüm formüller göz önüne alınarak çözülmesi dileğiyle.