Emeklilikte Askerlik Borçlanması Hakkında Herşey…

0
294

Geçtiğimiz günlerde Türkiye başta olmak üzere tüm dünyayı etkisi altına alan küresel kriz konusunu kaleme almamaın ardından okurlarımdan güzel, yapıcı tepkiler gelmesi beni oldukça mutlu ettiğini söylemek istiyorum.

Bilhassa vatandaşlarımızı bilgilendirmek adına her zaman karşımıza çıkacabilecek konuları yazmaya özen göstemeye devam edeceğim.

Yine vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren konulardan biri olan ” Emeklililikte askerlik borçlanmasından bahsetmek istiyorum.

Vatani hizmet görevini yerine getirmek için askerlik hizmetini yapanlar, bu süre içinde sigortalarını ödeyememekte. Emekli olmak isteyenler askerlikte geçen sürelerinin tamamını ya da bir kısmını prim tutarını ödeyerek emekliliğini aşağıya çekme veya prim günü olarak hizmet dökümüne ekletme imkanına sahip olmakta.

Askerlik Borçlanması Ne Kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu yayımladığı genelge ile askerlik borçlanmasında 2022‘de ödenecek primler belli olmuştu. Asgari ücretteki artış oranında artan askerlik hizmet borçlanmasında da 2022 primleri arttı. En düşük günlük prim 53 lira 38 kuruş, en yüksek prim ise 400 lira 32 kuruşa çıktı. Askerde olduğunuz süreyi gün olarak hesapladıktan sonra en düşük olarak 38 lira 15 kuruşla çarparak askerlik borçlanma tutarınızı bulabilirsiniz.

Askerlik Borçlanma Şartları

Askerlik borçlanmasından yararlanabilmek içen şu şartların karşılanması gerekmektedir:

Erkek sigortalının askerliğini er veya erbaş olarak yapması gerekmektedir. Yedek subaylar ise hazırlık okulundaki süreyi borçlanabilir.

-Askerlik borçlanması en fazla askerliğin süresi kadar olabilir. 12 ay askerlik yapmış bir vatandaş, ister 12 ay ister 1 ay askerlik borçlanması yapabilmektedir.

-Askerlik borçlanması tutarı asgari ücrete göre belirlenmektedir, her yıl asgari ücretteki değişikliğe göre borçlanma miktarı da artmaktadır.

-Kişinin askerde olduğu sürede sigorta primi ödenmemiş olmalıdır.

Askerlik Borçlanası Nasıl Yapılır?

SGK askerlik borçlanması yapmak isteyen kişi, SGK’ya bir dilekçe yazıp askerlik yaptığını gösteren bir belgeyle başvurur.

 Askerlik Borçlanması Ne Kadar Geriye Çeker?

Askerlik borçlanması, sigorta başlamadan yapıldığında, sigorta başlangıç tarihini geri çeker. Örneğin 10 ay askerlik yaptıktan sonra sigorta başlangıcınız 01.01.2000 ise, askerlik borçlanması sonrasında sigorta başlangıcınız 01.03.1999 olarak hesaplanacaktır.

Askerlik Borçlanması Taksitle Yapılır Mı?

Askerlik borçlanması, SGK’nın anlaşmalı bankalarından ya da PTT şubelerinden ödenebildiği gibi SGK’nın internet sitesinden çevrimiçi bir şekilde de ödenebilmektedir. Askerlik borçlanması, borçlanma talebi onaylandıktan 1 ay içerisinde ve tek seferde ödenmelidir. Askerlik borçlanması için bankalardan kredi çekilebilmektedir.

Askerlik borçlanması sorgulama işlemi ALO 170 aranarak gerçekleştirilebilir. Telefon hizmetinin dışında internet adresi de bulunmaktadır. www.alo170.gov.tr adresinden giriş yaparak danışmanlarla canlı görüşme yapmanız mümkün.