Emekli Olma Planları Yapanlar İçin Maaş Arttırma Fırsatı

0
577

Vatandaşlarımız tarafından merak edilen konuları yazmaya devam ediyorum. Mükelleflerimizin tarafımıza sıkça sordukları soruları buradan da cevaplamaya devam edeceğim. Bu yazımda vatandaşlarımız tarafından merak edilen; “Emekli Olma Planları Yapanlar İçin Maaş Arttırma Fırsatı” konusunu ele alıyorum.

Bağ-Kur ile SGK arasında emeklilik hesaplamalarında önemli farklar bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu altında SGK (4-A), Bağ-Kur (4-B) ve emekli sandığı (4-C) çalışanlar mevcuttur. SGK (4-A) ile Bağ-Kur (4-B) arasındaki çalışan ve emekli açısından farkları,  birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları vardır. 

Bağ-Kur ile SGK Emekliliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hangi kurumdan emekli olacağınız önemli bir durumdur. Bu statüye bağlı olarak emeklilik için ödenmesi gereken prim gün sayısı, yaş şartı ve emeklilikte alınacak olan emeklilik maaşı değişiklik göstermektedir. Bu durumda Sosyal Güvenlik Kurumu’na geçmek birkaç farklı avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar aşağıdaki gibi ifade edilebilir: 

  • 2000 yılı öncesi Bağ-Kur’luların SGK’ya geçmesi durumunda emekli aylıkları %10 ile %15 civarı daha yüksek bağlanmaktadır. 
  • 10 yıla kadar varan erken emeklilik imkanına kavuşma avantajı vardır. 
  • Bağ-Kur’da kadınlar 7200 gün, erkekler ise 9000 gün prim ödemek zorundadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ise 5000-7200 gün prim ödenerek emekli olunabilir. 
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 8 Eylül 1999 öncesi işe başlayanlarda 3600 günle emeklilik hakkı varken, Bağ-Kur’da en az 5400 gün prim ödenmesi halinde emeklilik hakkı var

sigortalı çalışma başlangıcı 2008 Mayıs ayı ve sonrasında olanlar ise tüm çalışma yaşamları boyunca hizmet süreleri en çok hangi statüde geçmiş ise o statüden emekli ediliyorlar. Primi ödenen son yedi yılda (son 2520 gün prim ödemesi içinde) fazla prim yatırılan sigortalılık statüsünden emekli olunuyor.

Hizmet sürelerinin birleştirilmesi, prim günü tek bir statüden emekli olmaya yetmeyenlere avantaj sağlıyor. Bazı durumlarda ise dezavantaj yaratabiliyor.

Örneğin, SSK’dan daha az prim günüyle ve daha erken yaşta emekli olmak mümkün bulunuyor. SSK’lı çalışmanın ardından dükkan işleten bir kişi 7 yıllık hizmet süresinin çoğunu BAĞ-KUR’da geçirdi ise emeklilik için daha fazla prim gününe sahip olması gerekiyor. Bu da emekliliği geciktirebiliyor.