Ekonomik Sıkıntı Devleti Sosyal Konut Yapmaya Sevk Etti

0
237

Son günlerde gündemde olmaya devam eden konulardan biriside TOKİ tarafından yapılacak olan sosyal konut projesi. Ülkemizde yaşadığımız ekonomik sıkıntılar neticisinde konut fiyatlarının ve kiralarının fahiş derecede artması devleti dar gelirli vatandaşlar için sosyal konut yapmaya sevk etti. Bazı olumsuzluklara rağmen yeni projeler duyuruldu. Hep beraber bu durumu inceleyelim.

TOKİ SOSYAL KONUT PROJESİNE NASIL BAŞVURULUR, ŞARTLARI NELER?

TOKİ tarafından yapılacak olan sosyal konut projesine başvuracak kişilerde aranan şartlar şöyle:

-T.C. vatandaşı olması,

-Proje il sınırları içerisinde en az 1 yıl ikamet etmesi veya proje il nüfusuna kayıtlı olması,

-Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları içinde tapuda kayıtlı konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha önce ev sahibi olmama

İstanbul için aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 18.000 TL, yurt genelinde 16.000 TL olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)

-Bir hane halkı adına, tek başvuru yapılması

-Başvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.

-Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden sonra doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

TOKİ’nin sosyal konut projesine başvuracak kişiler (14 Eylül 2022 Çarşamba) gününden itibaren e-Devlet sistemine giriş yaparak başvuru yapacak. e – Devlet üzerinden başvuru yapamayanlar Halkbank veya Ziraat Bankasına giderek başvuru yapacak. Başvuru için 500 TL ödeyecek, daha sonra ise kura zamanı beklenecek.

E – DEVLET ÜZERİNDEN TOKİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Başvuru sahibi;
• E-devlet üzerinden, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı hizmetleri arasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti ile başvuru yapabilmektedir.
• Başvuru ekranında ve ilan metninde başvuru şartları ile ilgili bilgilendirme yer almaktadır.
• E-Devlet üzerinden projeyi seçerek başvurunuzu yapabilirsiniz.
• Başvuru durumunuzu E-Devlet Başvuru Listesi ekranından takip edebilirsiniz.
• E-Devlet başvuruları 28/10/2022 tarihinde sona erecektir.
• E-Devlet üzerinden Engelli ve Emekli kategorisinden başvuranlar için, sözleşme aşamasında engelli veya emekli olduklarına dair belge istenecektir.
• E-devlet kanalıyla başvurularda SMS ile iletilecek başvuru sahibi adına açılmış IBAN hesabına başvuru ücretinin belirlenen süre içerisinde EFT, havale, ATM vb. ile yatırılması gerekmektedir. Aksi halde mevcut başvuru iptal edilecektir.
• Başvuru işlemlerini E-Devlet üzerinden yapan vatandaşların başvuru işlemleri yukarıda belirtilen şekilde tamamlanacak olup, ayrıca Banka şubelerinden başvuru için işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
• Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri başvuruları sadece Banka Şubelerinden alınacaktır.

TOKİ 3+1, 2+1 EV FİYATLARI VE TAKSİTLERİ

İstanbul, Antalya, İzmir ve Bursa İlllerinde 2+1 Brüt 75 metrekare ev fiyatı 679.000 TL, 240 ay vadeyle aylık taksit bedeli 2.546,25 TL

İstanbul, Antalya, İzmir ve Bursa İlllerinde 2+1 Brüt 85 metrekare ev fiyatı 770.000 TL, 240 ay vadeyle aylık taksit bedeli 2.887,50 TL

İstanbul, Antalya, İzmir ve Bursa İlllerinde 3+1 Brüt 105 metrekare ev fiyatı 950.000 TL, 240 ay vadeyle aylık taksit bedeli 3.562,50 TL

OLUMSUZLUKLAR

Yapılacak evlerin şehir merkezinden uzakta olması; kat, konum ve cephe seçilememesi; genellikle düşük gelirli vatandaşların kullanması; Kdv’nin peşin ödenecek olması; taksitlerin sabit olmaması, memur maaşlarına endeksli olması bazı sakıncalı durumlardır.

Ayrıca bazı Toki evleri hakkında zamanında bitirilememesi ve eksikliklerin bulunması da olumsuz bir durumdur.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere…