Dünya’da Kadın Olmak Zordur

0
318

Bizim topraklarımızda önce kadınlar uyanır, sonra güneş doğar. Çünkü güneşi kadınlar doğurur, kadınları geri bırakan toplumlar geride kalmaya mahkumdur. İşte bu nedenle özgürlüklerini ısrarla arayan kadının gücü köleliği benimsemiş, susturulmuş ve ezilmiş binlerce kadının gücünden daha fazladır.

- Reklam -

Günümüz Türkiye’sinde tartışılan her konunun başında kadınlarımızın kılık kıyafeti, nasıl yemek yiyeceği, nasıl güleceği, kaç çocuk doğuracağı üzerinde gitmektedir. İşte bundan dolayıdır ki kadınlarımız için mücadele asıl zafer kazanması gereken olan biçim ve kılıkta başarıdan çok ışıkla bilgi ve kültürle gerçek faziletle süslenip donanmaktır. dünyayı gören tanıyan İlim ve bilimden feyz alan bir kadın sağlıklı nesiller yetiştirebilir.

Dünya’da kadın olmak zordur. kalbin kırılır şiddete maruz kalırsın ,kolun kırılır, umudun kırılır incinirsin ancak yine bütün parçaları sen toparlarsın. hep tek parçasındır ve ayakta kalırsın toparladın yüreğinde çok acı taşırsın, ama yine de ayaktasındır.

Çünkü arkana dönüp bıraktığında evladını görürsün, evlatlarımızın yarınları için savaşsız aydınlık dolu çağdaş özgür bir toplum yaratmak için biz kadınların açık veya kapalı, Türk veya Kürt kadın demeden birleşerek kadın üzerinden yapılan Siyasette son vermeliyiz. Ben bir kadınım ve nasıl yaşamak istiyorsam öyle yaşarım şiarıyla mücadelemizi siyaset üstü tutarak vermemiz gerekmektedir.

Bir ülkede kadınlar katlediliyorsa bir anne bir kız evladı eve 5 dakika geç kaldığında acaba kaçırıldı mı? tecavüze uğradı mı? diye düşünmeye başladıysa, ülkenin önde gelen televizyonlarında hatta devletin kanalında 7 yaşındaki kızların evlenme çağına geldiğini söyleyebiliyorsa. kocasından dayak yiyen sözlü fiziki şiddet gören kadın olur böyle şeyler her evlilikte olur deyip siniyorsa, 15 yaşındaki bir genç kız üniversite hayallerini kurarken senelerdir annesine ve kendisine şiddet uygulayan babasının katili olabiliyorsa ve cezaevine atılabiliyorsa oturup düşünmemiz gereken çok konu olduğunu vurgulamak istiyorum.

Kadının eşit varlığı ve hakları konusunda güçlü politikaların olmayışı şiddete eğilimli erkeklere cesaret kazandırıyor.

Kadına yönelik şiddeti ortadan kaldırmaya yönelik yürütülen tüm bu çalışmalarda ilerleme yaşanmış ancak hala günümüzde kadın bunun mağduru olup canı ile mücadele verilmektedir. Kısa vadede alınabilecek önlemlerin başında 2012 yılında yayınlanan ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair 6284 sayılı kanuna kadın cinayetinin teriminin girmesi ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması sağlanmalı ve sadece iyi hal takım elbise giymesi kravat takması gibi komik sayılabilecek bahanelerle indirim uygulamasının kaldırılması gerekmektedir

Bununla birlikte yaşadığımız sorunların köklü çözümleri için orta ve uzun vadede kadın erkek eşitliği cinsiyetçiliğe ve ayrımcılığa karşı eğitimlerin hem toplumun hem gelecek kuşakların bilinç kazanmasının daima devam etmesi gerekmektedir.