Diş Ağrısına Ne İyi Gelir? Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

0
15605

Dişlerinize vuran diş ağrısı, diş hekiminizi göremeyeceğiniz bir zamanda, örneğin gecenin ortasında şiddetlenirse acıyı hafifletmek için çaresiz hissedebilirsiniz. Geçici bir rahatlama için, bu ev yapımı diş ağrısı ilaçlarından birini deneyin.

İşte diş ağrısı için uygulayabileceğiniz formüller;

1. Soğuk Kompres
Diş ağrısı şişkinlikle ilişkiliyse, yanağınızın dışına (20 dakikada bir 20 dakika aralıklarla) soğuk bir kompres tutmak biraz rahatlama sağlayabilir. Muscle and Fitness Dergisi yazarlarından Elif Akagün soğuk kompresin birçok iltihaplı bölgeye uygulandığında buradaki belirtilerin ve sızının hafiflemesine yardımcı olduğunu belirtiyor.
Soğuk kompres geçici bir rahatlama sağlayabilir ve uykuya dalmanıza yardımcı olabilir, ancak diş ağrınızın kök nedenini çözmez. Çürüğünüz veya başka bir diş probleminiz varsa, diş hekiminizi görene kadar bu durum iyileşmez.
2. Karanfil yağı
Karanfil yağı, bir diş ağrısı ile ilişkili ağrı ve şişliği geçici olarak azaltmak için kullanılabilir. Bu ev yapımı diş ağrısı ilacı için karanfil yağına bir pamuk topu batırın ve birkaç damla emdirin. Pamuk topunu nazikçe dişinizin ve diş etinizin ağrılı bölgesine sürtün.
Karanfil yağı doğal bir anestezik olan öjenol içerir, bu yüzden bu ilacın çalışmasına neden olur. Ancak, karanfil yağı sadece diş ağrınızın acısına yardımcı olur; temel sorunu çözmez. Karanfil yağının tadı da kötüdür, bu yüzden bu ilacın denenmesi hoş olmayabilir.
3. Tuzlu Su Durulamaları
Dişiniz ağrıyorsa ve diş etleriniz şişmişse, ağzınızı ılık, tuzlu suyla yıkamak biraz rahatlama sağlayabilir. Bir bardak ılık suya birkaç çay kaşığı tuz ekleyin. Karışımı ağzınızın etrafında gezdirin ve sonra tükürün.
Bir diş ağrınız olduğunda hem sıcak hem de soğuk su rahatsız edici olsa da, ılık su yatıştırıcıdır. Ilık su ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur ve tuz da diş eti dokunuzdaki şişliği azaltmaya yardımcı olur. Yine, bu etkiler sadece geçicidir.
4. Diş Ağrısı İlaçları
Bir diş ağrısıyla başa çıkmak için, reçetesiz satılan ilaçları paketin talimatlarına göre alabilirsiniz. İlacı ağrıyan dişinize karşı tutmamanız önemlidir, çünkü bu durum yakındaki diş eti dokusunu yakabilir ve daha fazla rahatsızlığa neden olabilir.
Ağrı kesici ilaçlar, dişçi randevunuzu beklerken sizi rahatlatabilir, ancak diğer ev ilaçları gibi, uzun vadeli bir çözüm değildir. Ağrınızı ilaçla gidermeye çalışır ve tedavi istemezseniz dişiniz daha da kötüleşebilir.
Diş Hekimine Ne Zaman Gözükmeli?
Dentaluna Grup diş ağrısı çekenlerin en kısa sürede diş doktoruna gitmesi gerektiğini belirtmektedir. Diş hekimleri genellikle acil hastalar için uygun zaman dilimleri bırakır, bu nedenle aynı gün randevu alabilirsiniz. Bir diş apsesi belirtisi varsa – ateş, yüz şişmesi veya dişinizde sürekli bir ağrı gibi – ve diş hekiminiz tarafından görülemiyorsa, tedavi için acil servise gidin.
Diş Ağrısını Önleme
Birçok farklı diş rahatsızlığı diş ağrısına neden olabilirken, en olası sebep çürüklerdir. Neyse ki, dişlerinizi çürüklerden korumak için evde yapabileceğiniz birçok şey vardır. Özellikle hassas diş etleri için ekstra yumuşak kıllara sahip olan bir diş fırçası ile dişlerinizi günde iki kez fırçalayın ve diş ipi kullanmayı unutmayın. Kontroller için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz de önemlidir. Bir çürük geliştirirseniz, size sancılı bir diş ağrısı vermeden önce algılanabilir ve tedavi edilebilir.
Ev yapımı diş ağrısı ilaçları, dişçi randevunuzu beklerken sizi rahat ettirebilir, ancak sorunun kökenine inemezler.