Deprem Bölgesinde Mücbir Sebep Hali Uygulamaları

0
306

6 Şubat’ta art arda gerçekleşen ve 10 ili yoğun şekilde etkileyen depremler, milletin her bir ferdini derinden etkiledi. Devletin, tüm birimleri ve imkanlarıyla seferber olarak Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da gereken her türlü müdahaleyi yapmaya ve vatandaşların yaralarını sarmaya devam ediyor.

Depremin yaralarının sarılması ve depremden zarar gören vatandaşlarımızın barınma, beslenme ve diğer ihtiyaçlarının hızlı şekilde karşılanabilmesi amacıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızla sürekli iletişim halinde ilerlenmekte, acil nakit talepleri Bakanlıklar tarafından gecikmeksizin karşılanmaktadır. Bunun yanı sıra, deprem bölgesinde bulunan mükelleflerimiz için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edilmiştir. Deprem tarihi itibarıyla bu illerdeki mükelleflerin, 6 Şubat 2023 ila 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında yerine getirmeleri gereken vergisel yükümlülükleri ertelenmiştir. Mücbir sebep süresince, verilmesi gereken vergi beyanname ve bildirimlerinin verilme süreleri 15 Ağustos 2023 günü sonuna kadar, bu beyanname ve bildirimler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödenme süreleri de 31 Ağustos 2023 gününe kadar uzatıldı.

Halen uygulaması devam eden 7256 ve 7326 sayılı Yapılandırma Kanunları kapsamında Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında ödenmesi gereken taksitlerin ödeme sürelerinin, mücbir sebep halinin bitim tarihini izleyen ağustos, ekim ve aralık tarihlerine uzatılması hususunda gerekli hazırlıkların yapıldığı öğrenildi.

Ayrıca, Türkiye Bankalar Birliği, deprem bölgelerinde ödeme güçleri olumsuz etkilenen müşterilerin talepleri halinde vadesi gelmiş veya 6 ay içinde vadesi gelecek borçların vadesinin 6 ay sonrasına kadar ötelendiğini açıkladı.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) olağanüstü yönetim merkezi devreye girerek 24 saat geçmeden ilk tazminat ödemesini yapmaya başladı.
Adli İşlemler de 2 Ay Süreyle durduruldu.

6 Şubattan itibaren dava açma icra takibi başlatma başvuru, şikayet, itiraz, ihtar, bildirim, ibraz ve zaman aşımı süreleri hak düşürücü süreler ve zorunlu idari başvuru süreleri de dâhil olmak üzere bir hakkın doğumu, kullanımı veya sona ermesine ilişkin tüm süreler, idari yargılama usulü kanunu, ceza muhakemesi kanunu ve hukuk muhakemeleri kanunu ile usul hükmü içeren diğer kanunlarda taraflar bakımından belirlenen süreler ve bu çerçevede hakim tarafından tayin edilen süreler ile ara buluculuk ve uzlaştırma kurumlarındaki süreler 6 Nisana kadar 2 ay süreyle durduruldu.