Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin İzlenebilecek 7 Yol

0
149

Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin 7 Yol

- Reklam -

1- Çocuklara çok erken yaşta kitap okumaya başlayın. Çoğu insanın çocukluklarına dair en güzel anıları arasında anne babalarının onlara kitap okuduğu anlar yer alıyor. Bir çocuğa yüksek sesle kitap okuduğunuzda çocuk kitabın nasıl tutulacağını, sayfaların nasıl değiştirileceğini ve basılı sözcüklerin anlamlar ve seslerle dolduğunu görüyor. Arada sırada da olsa sizin söylediklerinizi tekrar ettiğini duyunca eminim çok sevineceksiniz.

Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin 7 Yol

2- Çocukların odasını kitaplarla doldurun. Etrafında bolca kitapla büyüyen çocukların kitapsız büyüyen çocuklardan hayli farklı olacaklarını belirtmeme çok gerek yok sanırım. İstedikleri her an birbirinden değişik kitapların onları beklediğini bilmeleri, kitapların aslında iyi arkadaşlar olduklarını anlamalarını sağlayabilir.

3- Çocuklar için iyi bir örnek teşkil edin ve onun yanında bolca okuyun. Sadece pazar sabahları gazete okumak yetmez. Kitapların insana keyif veren şeyler olduklarını göstermek için siz de bol bol kitap okumayı unutmayın ve çocukların görmesini sağlayın.

Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin 7 Yol

4- Çocuklarınız büyüdükçe onların ilgisini çekecek kitaplar bulmaya özen gösterin. Sürekli aynı türde kitapları okumak bir süre sonra çocukların kitaplardan sıkılmalarına sebep olabilir. Farklı farklı türlerde kitaplar okumaları için onları ara ara değişik kitaplarla tanıştırabilirsiniz.

5- Çocukların okumak isteyebilecekleri kitapları kendilerinin keşfetmesi için onlara destek olun. Kendi keşfedecekleri güzel kitapların zevkini aldıktan sonra yeni maceralara atılmak için sabırsızlanacaklardır.

6- Çocuklara kütüphane kartı çıkartın. Arada sırada kütüphaneye yapacağınız ziyaretlerde keşfedeceği kitaplar da okuma alışkanlığına büyük katkıda bulunacaktır.

Çocuklara Okumayı Sevdirmek İçin 7 Yol

7- Biraz inatçı bir çocukla karşı karşıyaysanız küçük bir ödül sistemine başvurup hile yapmak çok da kötü olmaz galiba. Her gün yarım saatlik okumaya küçük hediye önerileri düşünebilirsiniz. Bir süre sonra buna ihtiyacınız kalmayacak nasıl olsa.

Bu sürecin her dakikasının keyfini çıkarın. Birbirinden güzel çocuk kitapları bir süre sonra siz bir şey yapmasanız da çocukların kitap okuması için yeterli olacaktır zaten. Keyifle!

Kitaplıkkedisi