CHP Kartal İlçe Başkanlığı, Kuruluşun 96. Yılını Kutladı

0
156

Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşunun 96. yılını Ülke genelinde yaptığı etkinliklerle kutluyor. Bu kutlamaların birinide CHP Kartal ilçe Başkanlığı gerçekleştirdi.

- Reklam -

Sabah saatlerinde Cumhuriyet Halk Partililer, ilçe binasına gelerek burada İlçe sekreteri Süleyman Ülger önderliğinde yürüyüş korteji oluşturdular. Saat 10:30 civarında parti binasının önünde oluşturulan kortej, Kartal meydanında bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bırakmak için yürüyüşe geçti. Bankalar caddesi tarafından gerçekleştirilen yürüyüşte vatandaşlarında ilgisi ile karşılaştı.

Atatürk Anıtı’na İlçe Başkanı Muammer Çelebi’nin Ankara’da olması sebebiyle, İlçe sekreteri Süleyman Ülgen tarafından çelenk bırakıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşımızla başlayan etkinlikte CHP Kartal İlçe Başkanlığı 96.yıl kuruluş dolasıyısla İlçe Başkan yardımcısı Şengül Tarhan Buztaş tarafından bildiri okundu.

İşte o bildiriden satırbaşları 

”Değerli Halkımız, değerli Cumhuriyet Halk Partililer, Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük çınarı 96 yıldır var olan Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde 9 Eylül 1923 tarihinde önce Halk Fırkası adıyla kurulmuş, 1924 yılında Cumhuriyet Halk Fırkası, 1935 yılında ise Cumhuriyet Halk Partisi adını almıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi, kurucusu ve ilk genel başkanı Atatürk’ün önderliğinde, Ulusal bağımsızlığı kazanan Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son verenve ulusal birliğimizi sağlayan partidir. Hukuk, Eğitim, Kadın hakları, İnsan hak ve özgürlükleri gibi toplumsal alanlarda gerçekleştidiği reformlarla çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni biçimlendirmiştir. Ulusal sanayii’nin ve ekonominin gelişmesine öncülük etmiştir. 2. Dünya savaşı sonrasında tek parti olmanın bütün avantajlarına karşın çok partili bir hükümet sistemine geçişi sağlayarak aydınlanma yolculuğunu korkmadan sürdürmüştür.

Cumhuriyet Halk Partisi’ni eleştirenler çok iyi bilsinlerki çok partili, çoğulcu, demokrasi için attığı bu cesur ve büyük adım sayasinde varlar. 1950’li yıllarda üstenlendiği muhalefet görevini demokratik bir rejimde muhalefetin kurumsallaşmasına da öncülük etmiştir. Bu kapsamda, parlomenter demokratik rejimi kurumsallaşmasına ve yerleşmesi  ve geliştirme mücadelesi vermiştir. 1960’lı yıllarda Türkiye’nin yaşadığı modernleşme sürecinin yansımaları olarak ortaya çıkan göç, kentleşme saniyileşme gibi dinamitler çerçevesinde toplumsal sınıfların olgunlaşmasıyla birlikte, sol’a açılarak kendisini siyaset yelpazesinde ortanın sol’unda konumlandirmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti’ni kurma ve ülkemizin en köklü partisi olma gibi sahip olduğu ayrıcalıklı partisel mirası yanı sıra sosyal demokrasinin evrensel ilkelerinide benimseyen Cumhuriyet Halk Partisi bu çerçevede uluslararası ölçekte faaliyetlerini sürdüren sosyalist, enternasyonel ve Avrupa sosyalistler Partisi’ne katılım sağlamıştır. Çağdaş, sosyal demokrasinin evrensel değerleri olan özgürlük, eşitlik, kadın hakları dayanışma, emeğin üstünlüğü, gelişmenin bütünlüğü etkinliği ile demokratikleşme, barış, hukukun üstünlüğü, laiklik,kuvvetler ayrılığı kavramları partimizin özenle vurguladığı ve sahip çıktığı başlıca yetkiler arasında yer almıştır.

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde birlikten ve bi olmaktan aldığımız güçle başardık. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile başlatmış olduğumuz aydınlanma yolculuğunu halkımıza ve tün Dünya halklarına umut ve öncülük ederek sürdüreceğiz. İktidarını ve kişisel çıkarlarını kaybetmemek adına Cumhuriyeti ve domokrasiyi yok edenlere, ülkeyi karanlıklara sürüklemek isteyenlere, diktatörlere,zorbalara doğamızı katledenlere, her türlü baskıya karşı geçmişte olduğu gibi bugünde köklerinden aldığı güçle barışa demokrasiye olan inancıyla korkmadan, yılmadan mücadelesini sürderecektir. ” denildi.