Bam-Der Çocuk Başkanı Gürkan Kap ; ” Kartal’dan Türkiye’ye Çocuklar İçin Bir Umut Doğuyor”

0
333

kartalyasam.com olarak röportajlarımızla tam hızla devam ediyoruz. Bu sefer karşınıza, Kartal‘da kurulmuş ve Türkiye’ye açılmış, Kurucular arasında ve yönetim kurulunda Kartallılarında yakından tandığı Ali Aluç, Cumhuriyet mahalle muhtarı Gülcan Aydın, Eğitmen Esra Akyar gibi isimlerin olduğu dernek başkanlığını ise yine bir Kartallı olan Gürkan Kap‘ın üstenlediği Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği kısa ismi Bam-Der olan bir röportaj ile çıkyoruz.

- Reklam -

kartalyasam.com : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği neden ve niçin kuruldu? 

Bam-Der Çocuk Başkanı Gürkan Kap : Aslında bu sorunun iki tane cevabı var. birincisi, belki benim hayatımla özdeşleşecek ve benim kendi hayatımda gördüğüm şeylerden yansıyacak, bir diğeri ise toplum içerisinde çocukların genel olarak yaşadıkları ve gördükleriyle bağdaşıcak bir konu benim hayatımdan özdeşleşecek. Bende bir çocuktum, bende bir gençlik evresi atlattım ve sürecin bir çocuk adına, bir genç adına hayata tutunmanın belki hayata dair güzel hedefler koymanın zorluğunu biliyoruz. ikinciside toplumda, toplumuzda çocuklar zarar görüyor, ihmale uğruyorlar, istismara uğruyorlar, yanlış yönlendirmelerle, yanlış yollara düşebiliyorlar dolasıyla, hayatımızda çocuklar için daha güzel, daha pozitif bir hayat elde edebilmek için böyle bir derneğin kurulması gerektiğini düşünüyorduk ve kurduk.

kartalyasam.com : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği’nin gelecekle ilgili planları,projeleri, hedefleri nelerdir? 

Gürkan Kap :  Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği’nin temel hedefi çocukların hayatına dokunabilmek, pozitif dokunabilmek tabi dolaylı yoldan da ailelere dokunabilmek. Çünkü, bugün çocuk demek yarının aile bireyleri demek yani bugünün küçükleri, bugünün gençleri yarının birer anne,baba adayları ve bu hayat bu döngü üzerine kurulu çok güzel bir benzetme vardır; önce anne,baba bir çocuğu yetiştirir, çocuk büyür, anne,baba yaşlanır bu sefer çocuk anne, babaya bakar ve buradaki en temel döngüde şudur ki ; bir anne,baba çocuğu yetiştirirken çocuğa neler ekerse vicdan, adalet, saygı, sevgi, hayata dair güzel şeyler ekerse o anne,baba yaşlandığında o çocukta anne,babaya aynı hassasiyetle yaklaşacağını düşünüyorum.

Bu süreçle ilgili çocuklardaki en temel problem ihmal ve istismar kavramları tabi buradaki ihmal ve istismar sadece cinsel istismardan ibaret değil bunun özellikle altını çizmek istiyorum buaradaki ihmal ve istismar süreci fizyolojik zarardan, psikolojik zarardan, ihmal edilmekten, ihtiyaç duydukları ihtiyaçların kaşılanmamasından veya yanlış şeylerin o çocuklarla paylaşılmasına kadar bir çok noktaya değiniyor. Tabi çok kapsamlı ve geniş bir içeriğe sahip aslında bir çocuğun hayatına pozitif dokunabilmek ama biz bir çocuğun en çok zarar gördüğü yerleri özellikle seçtik bundaki en temel konulardan biriside evet bir çocuğun ne yazıkki cinsel istismarı onun beraberinde de psikolojik istismar.

Biz bir tiyatro oyunu hazırladık bu tiyatro oyunun bir yıllık geçmişi var. Biz her nekadar dernek olarak yeni kurulmuş olsak bile, biz bu derneği bir yıllık Anadolu Çocuk Eğitim Platformu olarak niteleyebileceği çalışmalar üzerine oturttuk. Bir temel var ve bu temelin üzerine Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği olarak katlar çıkmaya başladık. Bu noktada oluşturduğumuz tiyatro, çocuklarda mağramiyet eğitimi yani diğer adıyla cinsel eğitim dediğimiz ve çocukların kendilerini korumak için sahip olması gerektiği temeli veriyor. Bu temel ile çocuklar kendini korumayı öğreniyorlar ve anne babaların desteği ile geleceğe daha sağlıklı ve daha iyi yetişmiş bireyler olarak adım atıyorlar. 

kartalyasam.com : Beraber çalıştığınız ve Desteklendiğiniz kurumlar mevcut mu varsa kimler?

Gürkan Kap : Platform olarak faaliyetlerimizi yürüttüğümüz süreçte Kartal Belediyesi ile ortak çalışma gerçekleştirdik Hürriyet mahallesindeki kültür merkezimizde, Tuzla Belediyesi ile ortak bir çalışma gerçekleştirdik ve şifa mahallesinde, Tuzla Belediyesi‘nin Anne,çocuk eğitim merkezi mezunu 4-11 yaş aralığında çocuklarla ve aileleriyle buluştuk. Bunun dışında İstanbul Üniversitesi çocuk koruma ve uygulama merkezi, Balıkesir Silbaştan Derneği, Antalya Çocukçacım Derneğiyle çok ciddi iş birliği ve güzel çalışmalar yürüttük. Hatta geçtiğimiz günlerde Balıkesir’de harika bir etkinliğimiz oldu. Silbaştan derneği’nin organizasyonunda 650 kişilik salonda 720 bireyi ağırladık. Küçük beyleri ağırladık, küçük hanımefendileri ağırladık ve tabiki anne,babaları ağırladık ve harika bir etkinlşk oldu. Bunun dışında tabiki gönüllülerimiz var. Bizlere destek vermiş iş adamlarımız oldu. Süreç içerisinde sanatçılarımız bize destekler verdi. Bu tarz iş birliklerimiz oldu.

kartalyasam.com : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği olarak Balıkesir’de bir tiyatro gösterisi düzenlediniz. Ailelerin Derneğinize bakış açıları nasıldı? 

Gürkan Kap : Aslında Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği’nden ziyade burada ön plana çıkan şey tamamen tiyatro, asya ve sakarcanımız neden ön plana çıkıyor? Aslında aileler birşeyleri öğrenmek kadar güzel vakit geçirmeyi de istiyorlar. Dolasıyla, ailelerin en temel tepkisi çocuklarına, mahremiyet eğitimi vermek konusunda kendilerini zayıf gördükleri için ve çocuklarıyla böyle bir süreçte onların kendilerini nasıl korumaları gerektiğini ifade edemedikleri için buradaki içerikte bunu buluyorlar.

Aslında bir çocuğa mahremiyet eğitiminin temelini vermek çok zor değil sadece o çocuğun pedogojik algısına ve diline inebilmek gerekiyor. Dolayısıyla, Bam – Der Çocuğa aileler nasıl bakıyor? Çocuklarıyla keyifli vakit geçirdikleri bir zaman dilimi var, bu zaman diliminde eğitsel bir tiyatro var ve çocuklarıyla birlikte bu tiyatroyu izlediklerinde hem çocuklar öğreniyorlar, hemde anne,babalar çocuklarıyla kuracakları iletişimi onlara nasıl bu konuyu aktaracaklarını görüyorlar ve çocuklarında oluşan bir temeli destekleme şansı yakalıyorlar. 

Kartalyasam.com : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği olarak tiyatro’nun dışında ne gibi faaliyetler yürüteceksiniz? Bu faaliyetlerden bahsedebilir misiniz? 

Gürkan Kap : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği dışında, Silbaştan Derneği ve Çocukcacım Derneği’ni dile getirmiştir. Yine bir çok dernek var, çocuk ihmal, istismarıyla mücadele eden aslında bu konunun hem önleyeciyi yanı var, hemde ne yazıkki üzücü olaylar yaşandıktan sonraki süreç var. Bir çocuğun fiziki ve manevi gördükleri zararlar var. Ne yazıkki toplumumuzda bu fiiliyatı gerçekleştiren kişi yada kişiler var. Bam – Der Çocuk olarak biz bu süreçle ilgili gerekli alt yapılar oluşturduktan sonra hem önleyici, hemde bu tarz olaylarda ailelerin yanında yer alarak onların daha güçlü ve daha kendilerine güvenle hayata tutunmalarını sağlayacağız.

Bu süreçle ilgili gerek psikolojik, gerek hukuki ihityaçları noktasında destek verebilecek bir hale geleceğiz. Tabiki ne olursa olsun gerek eğitim seminerleriyle, gerek sempozyum, panel gibi üst düzey programlarla topluma ve ailelere bu konuda bir farkındalık oluşturacağız. 

kartalyasam.com : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği’nin Kartal Belediyesi ile İlişkileri ne yönde, nasıl gidiyor? 

Gürkan Kap : Biz bu yola çıktığımızda şunun bilincindeydim 33 yıldır Kartal’da yaşayan bir bireyim ve Kartal’da inanılmaz derece de çevremiz ve tanıdığımız insanlar var. Bu süreç içerisinde belki Kartal’dan, Kartal Belediyesi‘nden, Kartal’daki kurumlardan, Kartal‘daki STK’larımızdan ve tabiki bireylerden, toplumdan beklentilerim yüksekte fakat süreç içerisindeki çalışmalarda her ne kadar destekler sağlansa da projeyle ilgili  yeterli de destek oluştuğunu ben şahsen düşünmüyorum.

Bu konuda da çok fazla kimseye karşı yanlış bir cümlede sarf etmek istemiyorum. Muhtemelen ya biz yeterli güveni oluşturamadık yada önyargılı kaldılar. Sadece şunu demek istiyorum muhtemelen buradaki alacağımız ve aldığımız desteklerden çok daha fazlası bizlere sağlanabilirdi. En temel problemlerimizden birisi şu oldu, Biz Kartallıyız, yaklaşık bir senedir böyle bir proje ile ilgili 11 tane gösteri yaptık ama henüz ulusal medya da bu proje yer almıyor. Şuna inanıyorum belki 1 ay, belki 5 ay, belki bir sene sonra bu proje ulusal medya da yer aldığında birçok insan şapkasını önüne koyup ” Evet destek vermiştik ama, keşke biraz daha destek verebilseydik” diyecekler diye düşünüyorum.

kartalyasam.com : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği’nin yönetim kurulu listesine baktığımızda Cumhuriyet Mahallesi muhtarı Gülcan Aydın, Ali Aluç, Eğitmen Esra Akyar gibi Kartallı olan isimler mevcut. Bu isimlerle nasıl biraraya geldiniz?

Gürkan Kap : Anadolu Çocuk Eğitim Platformu faaliyetleri içerisinde biz tabi bir yandan da dernek kurduğumuzda yanımızda kimler olacağınıda aslında bekliyorduk. Bu nedir? İnsanların gerçekten sorumluluk hissetmesi ve ”bizde varız, bizde seninle birlikteyiz bu faaliyetlere destek olmak istiyoruz” demesiydi. Gülcan Aydın hanım ile zaten mahallelerimiz komşu ve çok önceden tanıdığım bir insan sağ olsun bir muhtarımız olarak çok güzel hassasiyet gösterdi ve bize destek oldu. Ali Aluç bey aynı zamanda bir iş adamı Kartal’da sevilen,sayılan çok eskilerinden bir insan. Onunla tanışma fırsatımız oldu ve ilk gala etkinliğimizden beri destek oldu ve yanımızda yer aldı. Esra Akyar hanım, Ali bey ( Aluç ) aracılığıyla tanıştık. bu arada akrabaymışız böyle de güzel tesadüf oldu.

kartalyasam.com : Bilinçli Aile Mutlu Çocuk Derneği Başkanı sayın Gürkan Kap son olarak ne söylemek istersiniz? 

Gürkan Kap : Mucizeler, hayaller ile gerçekleşir. Hayalleri kurmak ve kulağı kapatmak gerekir. Benim bir senelik net tecrübem bu oldu. Hayallerimi kurdum, mucizeler için adımlar attım ve kulağımı kapattım. Muhtemelen şöyle ümit ediyorumki yaklaşık 5 ay, 6 ay sonra çocuklar için gerçeten eğitsel anlamda çok güzel bir mucize gerçekleşecek ve çocuklar hem eğlenecek, hemde kendilerini korumayı öğrenecekler ve anne,babalar göreceklerki aslında küçük çocuklar kendilerini koruyabiliyorlarmış.