Aşk Nedir ki?

0
315

Aşk nedir? Üstad Ümit Yaşar Oğuzcan’a sorduklarında, “Aşk ben olmaktan çıkıp O olmaktır” diye yanıtlamış. Vay be diyesi geliyor insanın değil mi? Ama devamı var: “Siz hiç O oldunuz mu?” İşte gönül telinin koptuğu cevap burada: “Evet ama O Ben olmadı!”

Şimdi gel de kafayı duvarlara vurma yahut alıp bir dağ başına kaçma! Aşk diyorum usta aşk!

Hakkaten aşk nedir? Aşık olmayan ne bilir? Olan zaten ne diyebilir? Bir Erzurum Atasözü der ki “Dertli gezegen olur, aşık söylegen olur”. Konuşur durur belki aşık ama ser verir sır vermez elbet. Hele ki hiç ifşa etmez üstelik karşılıksız bir aşka duçar ise.

Arthur Shopenhauer’a sormaz olaydılar: “Aşk, insan türünü sürdürmek için bireye kurulmuş tuzaktan başka bir şey değildir!” Adamın kafası belden aşağıda düşünüyor mu ne?

Ama meşhur Goethe bizi hayal kırıklığına uğratır aşkı söylerken: “Aşk zaman kaybından başka bir şey değildir!” Gel de şok olma şimdi!

Gene en doğruya yakın tarifi Platon Usta yapmış: “Aşk ciddi bir akıl hastalığıdır.” Derler ya zaten, “Aşk gönle girince akıl baştan çıkar”. Sevmenin mantıklı bir nedeni olmadığı gibi gerekçesi de yoktur çünkü. Bizde de derler sahi “Göz gördü, gönül sevdi”. Niye yav? Yanıt yok.

Oscar Wilde de acaip: “Aşk karşılıklı yanlış anlamadır.” Sonradan aklı başına gelen bir kısım aşıkların halini kastetmiş herhalde…

Benim gibi sıradan bir adam olan Uğur Sever hoş demiş ama: “Aşk karşındakinin bulunmaz bir hint kumaşı olduğunu sanman ile hıyarın teki olduğunu anlaman arasında geçen zamandır”! Aferin ağama.

Alfred de Musset’in aşk açıklaması da katıldığım bir görüş: “Aşk her şeydir”. Mecnun’dan Leyla’yı çıkarsak geriye ne kalırdı? Hiç!

Çinliler de doğru demiş: “Aşk gözdür ama hiçbir şeyi görmez”. Bizde de derler ya “Aşkın gözü kördür”.

Sayfayı yarıladık ama hala aşk nedir tanımlayamadık, değil mi sayın okur? Neyse devam edelim.

Hazreti Mevlana’da ise aşk: “Aşk öyle engin bir denizdir ki, ne kenarı vardır, ne de ucu bucağı.” Yani aşka düştüysen geçmiş ola. Velev ki yüzme bilsen bile…

Sanırım en güzel Eugene Delacroix açıklamış aşkı: “Aşkı anlatabilmek için yeryüzünde var olan dillerden başka bir dil ister.”

Bence mi?

Bence aşk anlatılmaz yaşanır. Amma beylik bir laf ettim ha!

Yine de aşkı en güzel şairler dile getirir desem yalan olmaz. Şiirimizin zirve isimlerinden Orhan Veli, aşkı şiirinde anlatmış bize:

Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.

Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum…”

Neyse lo, herkesin aşkı kendine. :))